رینا امیری: جهان اسلام از حقوق زنان و دختران افغان دفاع کند

صبح کابل
رینا امیری: جهان اسلام از حقوق زنان و دختران افغان دفاع کند

رینا امیری، نماینده‌ ویژه‌ی امریکا در امور زنان افغانستان، تأکید کرده است که جهان اسلام باید از حقوق زنان و دختران افغان دفاع کند.

بانو امیری یک‌شنبه‌شب -۱۱ ثور-، در برگه‌ی تویترش از دیدار خود با شماری از سفیران کشورهای اسلامی خبر داده و گفته است که در این دیدار توافق شده تا کشورهای اسلامی از حقوق زنان و دختران افغانستان حمایت کنند.

او، تأکید کرده است که سیاست‌های طالبان که دختران و زنان را از تحصیل و شغل محروم می‌کند در هیچ کشور اسلامی دیده نمی‌شود.

رینا امیری در یک تویت دیگر، گفته است که با نمایندگان کشورهای سویدن، ناروی، فنلاند، ایسلند و دانمارک نیز دیدار و در مورد چالش‌های موجود دختران در قسمت رفتن به مکتب و هم‌چنان حملات علیه هزاره‌ها بحث و تبادل نظر کرده است.

 این در حالی است که قرار بود مکاتب دخترانه در افغانستان پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرد که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

وزارت معارف، در آن زمان گفت که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، مکاتب دخترانه باز خواهد شد. این تصمیم طالبان با واکنش‌های شدید داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. بسیاری از کشورهای جهان این اقدام طالبان را محکوم کرده‌اند.