بایدن در دیدار با غنی و عبدالله: سربازان امریکایی بیرون می‌شوند، اما حمایت از افغانستان ادامه خواهد یافت

صبح کابل
بایدن در دیدار با غنی و عبدالله: سربازان امریکایی بیرون می‌شوند، اما حمایت از افغانستان ادامه خواهد یافت

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، گفته است که کشورش، در کنار افغانستان باقی خواهد ماند و به کمک‌هایش ادامه خواهد داد.

آقای بایدن، روز جمعه -۴ سرطان/۲۵ جون- با محمداشرف غنی، رییس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی افغانستان، در کاخ سفید دیدار کرده است.

رییس‌جمهور امریکا، در این دیدار گفته است تلاش‌ها برای ایجاد اتحاد میان رهبران افغانستان جریان دارد و مردم این کشور، خود باید در باره‌ی آینده‌ی شان تصمیم بگیرند که چه می‌خواهند.

او گفته است: «روابط میان افغانستان و امریکا پایان نمی‌یابد؛ بل که پایدار باقی خواهد ماند. نیروهای ما بیرون می‌شوند، اما حمایت از افغانستان ادامه خواهد یافت. حمایت برای نگهداری ارتش،‌ کمک‌های اقتصادی و سیاسی امریکا هم‌چنان به افغانستان ادامه خواهد یافت.»

آقای بایدن، هم‌چنان به پایان خشونت‌ها در افغانستان تأکید کرده است.

او گفته است که ایالات متحده، در کنار افغانستان باقی خواهد ماند تا مطمین شود که این کشور، آن چه را که نیاز دارد، در دست‌رس داشته باشد.

از سویی هم، رییس‌جمهور غنی، در این دیدار گفته است که تصمیم آقای بایدن مبنی بر خروج سربازان امریکایی، تاریخی بود و همه را وادار کرد تا دوباره محاسبه و غور بکنند. او گفت: «ما اینجا آمده ایم تا از تصمیم آقای بایدن حمایت کرده و به آن احترام بگذاریم.»

رییس‌جمهور، گفته است که کشورش وارد فصلی از روابط با امریکا می‌شود که مشارکت در آن، نظامی نه؛ بل که همه‌جانبه خواهد بود. او افزوده است: «ما از تحقق این مشارکت، ترغیب شده و از آن راضی استیم.»

آقای غنی، تأکید کرده است که شهروندان افغانستان، با عزم، اتحاد و مشارکت، بر تمام احتمالات فایق خواهد آمد.