مرکز خبرنگاران افغانستان: در یک سال گذشته، ۱۳۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای از سوی طالبان بازداشت و شکنجه شدند

فاطمه حسن‌زاده
مرکز خبرنگاران افغانستان: در یک سال گذشته، ۱۳۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای از سوی طالبان بازداشت و شکنجه شدند

هم‌زمان با روز جهانی پایان‌دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، مرکز خبرنگاران افغانستان، گفته است که در جریان یک سال گذشته، ۱۳۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در کشور از سوی طالبان بازداشت و مورد خشونت قرار گرفته‌اند.

در گزارشی که روز چهارشنبه-۱۱ عقرب-، از سوی این مرکز به نشر رسیده، آمده است که از ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ میلادی تا ۱۵ اگست سال روان میلادی، دست‌کم ۲۴۵ رویداد علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، در یک سال حکومت طالبان، ۱۳۰ خبرنگار و کارمندان رسانه‌ای سوی طالبان بازداشت و شکنجه شده و دو خبرنگار نیز، در این مدت کشته شده‌اند.

مرکز خبرنگاران، گفته است که خالد قادری، مجری سابق رادیو نوروز در هرات به دلیل نشر دیدگاه انتقادی‌اش در مورد طالبان در شبکه‌های اجتماعی، از سوی محکمه‌ای در هرات به یک سال زندان محکوم شده و هنوز هم در زندان به سر می‌برد.

با این حال در گزارش، آمده است که در جریان دو دهه‌ی اخیر، دست‌کم ۱۲۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان در نتیجه‌ی جنگی و یا جرایم سازمان‌یافته کشته شدند که در این میان، ۲۰ خانم خبرنگار نیز شامل بودند؛ اما به دلیل حاکمیت فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، عدالت در مورد اکثریت این‌ قضایا تأمین نشده است.

در این میان، تنها هشت خبرنگار که در میان شان پنج خانم نیز شامل بودند، در سال ۲۰۲۱ میلادی در نتیجه‌ی حمله‌های هدفمند مسلحانه و یا انتحاری و بمب‌گذاری جان باختند.

این مرکز از گروه طالبان خواسته است که به تعهد شان مبنی بر حمایت از خبرنگاران عمل کند و به فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران پایان دهد.

به باور مرکز خبرنگاران افغانستان، حاکمیت فرهنگ معافیت از مجازات علیه خبرنگاران در کشور و هم‎‌چنان تهدید و فشار روزافزون علیه کار آزاد رسانه‌ای در افغانستان، اثرهای زیان‌باری بر جامعه و پیشرفت کشور برجا خواهد گذاشت.