نشست مسکو؛ طالبان از جامعه‌ی بین‌المللی خواست که آن‌ها را به رسمیت بشناسد

صبح کابل
نشست مسکو؛ طالبان از جامعه‌ی بین‌المللی خواست که آن‌ها را به رسمیت بشناسد

عبدالسلام حنفی، معاون دوم نخست‌وزیر طالبان، می‌گوید که جهان باید حکومت طالبان را به رسمیت بشناسد؛ زیرا این گروه به دنبال تعامل با جهان است.

حنفی که روز چهارشنبه -۲۸ میزان-، در نشست مسکو در روسیه صحبت می‎‌کرد، گفت که در انزوا قرارگرفتن افغانستان به نفع هیچ جهتی نیست و جامعه‌ی بین‌المللی باید حکومت این گروه را به رسمیت بشناسد.

او اطمینان داد که طالبان به دنبال برقراری روابط خوب با کشورهای همسایه، منطقه و جهان است و حاضر اند که در مورد هرگونه نگرانی جامعه‌ی جهانی پاسخ‌گو باشند.

معاون نخست‌وزیر طالبان در این نشست، تأکید کرد که هرچند این گروه انقلاب‌گونه قدرت را به دست گرفته؛ اما تلاش کرده است که همه‌ی اقشار و اقوام در حکومت جدید حضور داشته باشد.

حنفی با اشاره به مشکلات اقتصادی در افغانستان، از امریکا خواست که ذخایر ارزی این کشور آزاد کند؛ زیرا مردم این کشور نباید بهای تفاوت نظر سیاسی را بپردازند.

از سویی‌هم، سرگی لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه در این نشست، گفت که گروه‌های تروریستی در افغانستان تلاش می‌کنند که با استفاده از بی‌ثباتی کنونی، سر بلند کرده و حملات تروریستی را در نقاط مختلف این کشور راه‌اندازی کنند.

آقای لاوروف به گونه‌ی مشخص از داعش و القاعده نام برد و گفت که این گروه‌ها در پی انجام حملات تروریستی در افغانستان استند.

او افزود که طالبان با چالش‌های زیادی روبه‌رو استند. به رسمیت‌نشناختن جامعه‌ی بین‌المللی، مشکلات اجتماعی و اقتصادی و چالش‌های بشردوستانه از مهم‌ترین چالش‌های طالبان است که وزیر خارجه‌ی روسیه به آن اشاره کرد.

این در حالی است که قرار بود نشست فرمت مسکو با حضور نمایندگان ۱۱ کشور و طالبان در روسیه برگزار شود؛ اما در نشست امروز، نمایندگان طالبان و ۱۰ کشور دیگر شرکت کرده بودند. امریکا پیش از این برگزاری نشست مسکو، اعلام کرده بود که به دلایل فنی شرکت کرده نمی‌تواند.