آلمان: محدودیت‌های تازه‌ی طالبان بر نشرات رسانه‌ها، آزادی بیان را تضعیف می‌کند

صبح کابل
آلمان: محدودیت‌های تازه‌ی طالبان بر نشرات رسانه‌ها، آزادی بیان را تضعیف می‌کند

وزارت خارجه‌ی آلمان نیز به محدودیت‌های تازه‌ی طالبان بر نشرات رسانه‌های تصویری در افغانستان واکنش نشان داده و گفته است که این امر سبب تضعیف آزادی بیان در این کشور خواهد شد.

وزارت خارجه‌ی آلمان نا وقت روز گذشته- پنج‌شنبه، ۴ قوس-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که اقدامات طالبان در تضاد با تعهدات این گروه در برابر رسانه‌ها و کار رسانه‌ای در افغانستان است.

این وزارت ضمن نگرانی از عمل‌کرد طالبان، گفته است که این کار باعث می‌شود که اعتماد مردم نسبت به این گروه تضعیف شود؛ زیرا طالبان بر اساس رفتار و عمل‌کرد شان قضاوت خواهند شد.

گفتنی است که به تازگی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با صدور فرمانی، بر نشرات رسانه‌های تصویری در افغانستان محدودیت وضع کرده است. بر بنیاد این فرمان، درامه‌ها و برنامه‌های تمثیلی که تمیثل‌کننده‌ی آن زنان باشند، نباید در تلویزیون‌ها نشر شود.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان هم‌چنان فیصله کرده است، زنان خبرنگاری که در رسانه‌های تصویری کار می‌کنند، باید حجاب اسلامی را رعایت کنند.

پیش‌تر سازمان گزارش‌گران بدون مرز نیز ، گفته بود که حرف و عمل طالبان در مورد زنان خبرنگار در تناقض قرار دارد. «در حالی که طالبان در تبلیغات خود اعلام می‌کنند که برخی زنان خبرنگار می‌توانند به کار شان بازگردنند؛ اما در عمل با مقرره‌های نالازم مانع کار زنان می‌شوند.»

این سازمان، تأکید کرده بود که طالبان افزون بر حذف تصویر زنان در رسانه‌ها، تلاش می‌کنند که حجاب اجباری و خودساخته‌ی شان را بر زنان خبرنگار تحمیل کنند.