بیش از ۱۷ میلیون نفر در افغانستان زیر خط فقر قرار دارند

صبح کابل
بیش از ۱۷ میلیون نفر در افغانستان زیر خط فقر قرار دارند

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید که بیش از ۱۷ میلیون نفر در افغانستان، زیر خط فقر قرار دارند.

سیدحسین عالمی بلخی، روز سه‌شنبه (۱۵ دلو) در یک نشست خبری گفت که وزارت امور مهاجرین، تنها توان رسیدگی به یک میلیون نفر در افغانستان را دارد؛ در حالی که ۵۰ درصد مردم زیر خط فقر قرار دارند و بیست درصد دیگر شان هم فقیر به شمار می‌روند.

او افزود که زیر خط فقر، به این معناست که یک فامیل نتواند سه وعده‌ی غذایی خود را به صورت کامل صرف کند. آقای بلخی، هم‌چنان گفت که خانواده‌های بی‌جاشده، آسیب‌پذیرترین قشر جامعه اند و در وضعیت بسیار رقت‌باری زندگی می‌کنند.

آقای بلخی تصریح کرد: «وزارت مهاجرین، در سال جاری به ۹۵۳۵۰ خانواده‌ی بی‌جاشده در سراسر افغانستان کمک‌های زمستانی توزیع کرده که ۸۰ درصد این کمک‌ها، از سوی نهادهای کمک‌کننده‌ی خارجی و ۲۰ درصد دیگر آن از سوی این وزارت انجام داده شده است.»

او گفت که در ابتدا، هیچ بودجه‌ای به خاطر کمک‌های زمستانی به ۹۵۳۵۰ خانواده در سراسر افغانستان وجود نداشت؛ اما سرانجام وزارت مالیه از کود احتیاطی ۲۴۳ میلیون افغانی، مبلغی را برای این موضوع اختصاص داد.

او تأکید کرد که تا کنون از مجموع ۹۵۳۵۰ خانواده، به ۴۷۵۶۶ خانواده کمک صورت گرفته است. به گفته‌ی او، هنوز هم روند توزیع کمک‌های این وزارت در ۳۴ ولایت افغانستان جریان دارد و تا یک هفته‌ی دیگر پایان خواهد یافت.

آقای بلخی، افزود که در جریان پنج سال گذشته، این وزارت به ۴ میلیون بازگشت‌کننده‌ی خارجی و ۴ میلیون بی‌جاشده‌ی داخلی کمک کرده است.

این در حالی است که چندی پیش، سازمان ملل متحد در گزارشی گفته بود که حدود ۱۲ میلیون نفر در افغانستان، به کمک‌های فوری و مواد غذایی نیازمندند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x