توصیه سخن‌گوی طالبان به «خلیفه صاحب»؛ زمینه‌ی تبلیغات دشمن را فراهم نکنید

عصمت امین
توصیه سخن‌گوی طالبان به «خلیفه صاحب»؛ زمینه‌ی تبلیغات دشمن را فراهم نکنید

به دنبال واکنش‌های گسترده در برابر غلط‌خواندن آیت قران از سوی سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه‌ی حقانی و سرپرست وزارت داخله‌ی طالبان، اکنون محمدنعیم وردک، سخن‌گوی این گروه به گونه‌ی غیر مستقیم به اعضای طالبان توصیه کرده که از هرگونه عملی که زمینه‌ساز تبلیغات منفی دشمن علیه این گروه شود، جلوگیری کنند.

او بدون این که نامی از حقانی برده باشد، گفته است که در حال حاضر طالبان با موج بزرگی از تبلیغات منفی روبه‌رو است؛ رسانه‌ها می‌خواهند که این گونه دست‌آوردهای طالبان را کمرنگ نشان بدهد.

این در حالی است که سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه‌ی حقانی و سرپرست وزارت داخله‌ی طالبان پس از شش ماه از به قدرت‌رسیدن این گروه، روز شنبه -۱۴ حوت-، برای نخستین‌بار در برابر دوربین رسانه‌ها حضور یافت.

او سخنرانی خود را با آیتی از سوره‌ی آل عمران آغاز کرد؛ اما این آیت را اشتباه خواند. این رویداد از روز شنبه به این طرف با واکنش‌های شدیدی روبه‌رو شده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی و منتقدان طالبان می‌گویند، در حالی که جنگ طالبان بیش‌تر به دلیل باورهای دینی این گروه است؛ اما آن‌ها حتا نمی‌توانند یک آیتی از قرآن را به درستی بخوانند.

سراج‌الدین حقانی به دلیل راه‌اندازی حملات خونبار تروریستی در فهرست سیاه سازمان ملل و امریکا است. پلیس فدرال امریکا برای هر گونه معلوماتی که منجر به بازداشت او شود، حدود ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است. او در میان افراد طالبان به «خلیفه صاحب» مشهور است.

شبکه حقانی مسؤول بزرگ‌ترین حملات تروریستی در افغانستان است. حقانی همین هفته‌ی پیش در سفرش به کندهار، گفت که تنها او ۱۰۵۰ انتحاری را در ۲۰ سال گذشته به افغانستان فرستاده تا خود را انتحار کنند.