طرح استقلالیت شفاخانه‌های دولتی تصویب شد

صبح کابل
طرح استقلالیت شفاخانه‌های دولتی تصویب شد

اداره‌ی امور ریاست‌جمهوری، اعلام کرده که کابینه‌ی حکومت افغانستان طرح استقلالیت شفاخانه‌های دولتی را تصویب کرده است.

فضل‌محمود فضلی، رییس‌ عمومی اداره‌ی امور ریاست‌جمهوری، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که این طرح، روز دوشنبه (۳ جوزا)، از سوی کابینه تأیید و تصویب شده است. آقای فضلی، تصویب این طرح را در ارایه‌ی درست خدمات صحی به مردم مؤثر خوانده و گفته است که با اجرایی‌شدن این طرح، برای هر شفاخانه‌، بودجه‌ی‌ مشخصی اختصاص داده خواهد شد.

این در حالی است که پیش از این، دولت افغانستان سالانه‌ در کل یک واحد بودجه‌ را برای وزارت صحت اختصاص می‌داد و وزارت، مطابق به نیازمندی شفاخانه‌ها، به آن‌ها پول می‌پرداخت.

اکنون با تصویب این طرح، هر شفاخانه‌ با توجه به میزان نیازمندی‌هایش نفر استخدام می‌کند و حتا در حالت‌های اضطرار می‌تواند، روند تدارکاتی شفاخانه‌اش را به پیش ببرد.

رییس اداره‌ی امور تأکید کرده که اکنون شفاخانه‌های دولتی همه‌ی اختیارات را در دست دارند و نباید مسؤولیت کم‌کاری‌های خودش را به عهده‌ی شخص و نهاد دیگری بیندازد.

آن‌گونه که رییس‌ اداره‌ی امور گفته، پس از این، شفاخانه‌های دولتی رقابت آزاد با هم‌دیگر خواهند داشت و وزارت صحت عامه، تنها نقش نظارتی خواهد داشت.

او تأکید کرده است که طرح استقلالیت شفاخانه‌های دولتی در چند مرحله اجرا می‌شود و با اجرایی‌شدن آن، روند اداری نیز به گونه‌ی شفاف به پیش خواهد رفت.