نی: بازداشت کارمندان طلوع‌نیوز از سوی طالبان، نقض روشن قانون‌ رسانه‌های همگانی است

صبح کابل
نی: بازداشت کارمندان طلوع‌نیوز از سوی طالبان، نقض روشن قانون‌ رسانه‌های همگانی است

نی یا نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان به بازداشت کارمندان طلوع‌نیوز از سوی طالبان واکنش نشان داده و آن را نقض روشن قانون رسانه‌های همگانی و اصول کار خبرنگاری خوانده است.

در اعلامیه‌ای که پنج‌شنبه‌شب -۲۶ حوت-، از سوی نی به نشر رسیده، آمده است که بازداشت کارمندان طلوع‌نیوز، خلاف تعهدات حکومت سرپرست طالبان است.

در اعلامیه، آمده است که بازداشت کارمندان طلوع‌نیوز در حالی اتفاق می‌افتد که روز پنج‌شنبه فدراسیون خبرنگاران و نهادهای رسانه‌ای از روز ملی خبرنگاران گرامی‌داشت کردند.

نی، گفته است: «آن‌چه در برابر کارمندان طلوع‌نیوز رخ داده، نشان‌دهنده نقض روشن قانون رسانه‌های همگانی و اصول کاری خبرنگاری است. این در حالی است که چندی پیش، ذبیح‌الله مجاهد بر نافذبودن قانون رسانه‌های همگانی تأکید کرده است.»

این نهاد از طالبان خواسته است که کارمندان طلوع‌نیوز را آزاد کند؛ زیرا این گونه رفتارها سبب ایجاد ترس و خودسانسوری در میان خبرنگاران و رسانه‌ها می‌شود.

این در حالی است که استخبارات طالبان حوالی ساعت ۸، پنج‌شنبه‌شب -۲۶ حوت-، وارد طلوع‌نیوز شده و خپلواک ساپی، رییس، بهرام امان، گرداننده‌ی برنامه‌های خبری و سیاسی و نافع خلیق، مشاور حقوقی این تلویزیون را بازداشت کردند.

لطف‌الله نجفی‌زاده، رییس پیشین طلوع‌نیوز در برگه‌ی تویترش نوشته است که خپلواک ساپی و نافع خلیق پس از بازجویی دوباره رها شده؛ اما بهرام امان هم‌چنان در بند طالبان به سر می‌برد.