رهبر شاخه‌ی خراسان داعش توسط امنیت ملی بازداشت شد

صبح کابل
رهبر شاخه‌ی خراسان داعش توسط امنیت ملی بازداشت شد

امنیت ملی افغانستان، گفته است که رهبر شاخه‌ی خراسان گروه داعش را بازداشت کرده است. این اداره، در خبرنامه‌ای گفته است که اسلم فاروقی، رهبر شاخه‌ی خراسان گروه داعش را در یکی از ولایت‌های جنوبی افغانستان، بازداشت کرده است.

در خبرنامه همچنان آمده است که همراه با رهبر گروه داعش، ۱۹ جنگ‌جوی دیگر این گروه نیز بازداشت شده اند. در میان بازداشت شد‌گان دو فرمانده آنها نیز شامل اند.

در اعلامیه امنیت ملی آمده است: «بر اساس طرح امنیت ملی، عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر گروه تروریستی داعش شاخه خراسان، با ۱۹ تن از همکاران نزدیکش، به شمول قاری ذاهد و سیف الله مشهور به ابوطلحه‌ی پاکستانی، طی یک عملیات هدف‌مند و پیچیده توسط نیروهای قطعات خاص امنیت ملی بازداشت شدند.»

این اداره، گفته است که اسلم فاروقی، در اعترافات اولیه خود از ارتباطات گسترده‌ی سازمان‌های استخباراتی منطقه‌ای با گروه داعش شاخه خراسان، پرده برداشته است. در اعلامیه آمده است، عبدالله اورکزی مشهور به اسلم فاروقی، باشنده‌ی اصلی روستای آخندزاد‌گان منطقه‌ی اورکزی اجنسی، بوده است.

اسلم فاروقی، قبلا به عنوان مسئوول نظامی شهر پشاور، فرمانده‌ی گروه داعش در دره عبدالخیل ولسوالی اچین ولایت ننگرهار و مسئوول عملیات‌های داعش در خیبر اجنسی، بوده است. او پس از کشته شدن ابوسعید باجوری، به عنوان والی نام نهاد گروه داعش در افغانستان، تعیین شده است.

امنیت ملی، گفته است که او رابطه نزدیک با سایر گروه‌های تروریستی مانند لشکر طیبه و شبکه‌ حقانی، داشته و این ارتباط در سطوح مختلف گروه داعش شاخه خراسان، گسترش یافته است.

امنیت ملی، همچنان گفته است که قاری زاهد، مشهور به معاذ مسئوول نظامی داعش در افغانستان و سیف الله مشهور به ابوطلحه‌ی پاکستانی مسئول جلب و جذب و تنظیم افراد در کتیبه‌های مختلف داعش در ولایت ننگرهار، بوده اند.

گروه داعش، سال گذشته به شدت از سوی نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای حمایت قاطع در شرق افغانستان، سرکوب شدند. مرکز فرماندهی این گروه ولایت شرقی ننگرهار و به ویژه ولسوالی اچین این ولایت بود. حکومت افغانستان، بارها حملات گسترده‌ای را در این ولایت برای نابودی گروه داعش راه‌اندازی کرده بود.

هرچند گفته می‌شود که گروه داعش در حد نابودی در افغانستان تضعیف شده است؛ اما هنوزم این گروه در ولایت‌های مختلف افغانستان، حضور و فعالیت دارد.

به نظر می‌رسد با بازداشت رهبر این گروه، داعش در افغانستان پس از این دچار مشکلات گسترده‌تر شود. امنیت ملی جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکرده است.