وزارت خارجه‌‌: اظهارات وزیر داخله‌ی پاکستان در مورد ربوده‌شدن دختر سفیر غیرمسلکی است

صبح کابل
وزارت خارجه‌‌: اظهارات وزیر داخله‌ی پاکستان در مورد ربوده‌شدن دختر سفیر غیرمسلکی است

وزارت خارجه‌ی افغانستان بار دیگر به اظهارات شیخ رشید احمد، وزیر داخله‌ی پاکستان واکنش نشان داده و گفته است که مقام‌های پاکستان باید از پیش‌داوری‌های غیرمسلکی خودداری کنند.

به دنبال ربوده‌شدن سلسله علی‌خیل، دختر نجیب‌الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در پاکستان، تنش‌ شدیدی میان کابل و اسلام‌آباد به میان آمد، تا جایی که حکومت افغانستان سفیر و دیپلمات‌های ارشد این کشور در پاکستان را به کابل فراخواند.

به تازگی شیخ رشید احمد، وزیر داخله‌ی پاکستان بار دیگر، گفته است که تحقیقات این کشور، هیچ شواهدی را نیافته است که ربوده‌شدن دختر سفیر افغانستان را ثابت بسازد.

آقای رشید احمد که روز سه‌شنبه-۲۹ سرطان-، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که هدف از این رویداد، بدنام‌کردن پاکستان بوده است.

او افزوده است که تحقیق‌کنندگان، ۷۰۰ ساعت ویدیوی کمره‌های امنیتی را تماشا و ۲۰۰ تکسی را جست‌وجو کردند؛ اما هیچ سندی مبنی بر ربوده‌شدن را نیافته اند.

با این حال در خبرنامه‌ای که روز چهارشنبه-۳۰ سرطان-، از سوی وزارت خارجه‌ی افغانستان به نشر رسیده، آمده است: «در حالی‌ که روند تحقیق هنوز تکمیل نشده است و مجرمان بازداشت نشده اند، ادامه‌ی اظهارات یک‌جانبه و پیش‌داوری‌های غیرمسلکی، شفافیت تحقیقات را زیر سوال برده و سبب افزایش بی‌اعتمادی خواهد شد.»

وزارت خارجه، گفته است که شکنجه‌ی روحی و جسمی بانو علی‌خیل در گزارش‌ شفاخانه‌ها به ‌گونه‌ی واضح درج شده است و انتظار می‌رود که پیش از تکمیل‌شدن تحقیقات، از پیش‌داوری‌های غیرمسلکی خودداری شود.

این وزارت ابراز امیدواری کرده که هرچه زودتر دلیل وقوع حادثه و نتایج بررسی‌ها، بر مبنای یافته‌های هیئت‌های دو کشور، تکمیل و اعلام شود.

پیش‌تر نیز حنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی افغانستان در تماس تلفونی با شاه‌محمود قریشی، هم‌تای پاکستانی‌اش، اظهارات شیخ رشید احمد را غیرمسوولانه خوانده بود.

گفتنی است که سلسله علی‌خیل، دختر نجیب‌الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، در -۲۵ ‏سرطان- هنگام بازگشت به خانه، ربوده شد و مورد شکنجه‌ی شدیدی قرار گرفته است.

گزارش‌های صحی، نشان می‌دهد که سلسله علی‌خیل از سوی ربایندگان مورد لت‌وکوب قرار گرفته و آثار طناب در مچ دست و زانوهایش دیده می‌شود و این احتمال نیز وجود دارد که چندین استخوان او شکسته باشد.