واکنش طالبان به تنش‌های اخیر در مرز دیورند: به حل تنش‌ها از راه‌ «تفاهم و گفت‌وگو» باورمندیم

صبح کابل
واکنش طالبان به تنش‌های اخیر در مرز دیورند: به حل تنش‌ها از راه‌ «تفاهم و گفت‌وگو» باورمندیم

به دنبال ایجاد تنش‌ها میان افراد طالبان و نیروهای مرزی پاکستان در بخش‌های از خط دیورند، اکنون وزارت خارجه‌ی طالبان، می‌گوید که این گروه به حل‌ تنش‌ها از راه تفاهم و گفت‌وگو باورمند است.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست طالبان روز گذشته –سه‌شنبه، ۱۴ جدی-، در برگه‌ی تویترش نوشت که نیاز است که مسؤولان دو طرف به منظور حل تنش‌ها باهم دیگر گفت‌وگو کنند.

او افزوده است: «امارت اسلامی افغانستان که باورمند به حل مشکلات از راه تفاهم و گفت‌وگو و حسن هم‌جواری می‌باشد، در این مورد از طریق دیپلماتیک با جانب پاکستان گفت‌وگو خواهد کرد.»

گفتنی است که تنش‌ها پس از آن بالا گرفت که اخیر نیروهای طالبان بخشی از حصارهای مرزی پاکستان را در ولسوالی گوشته‌ی ولایت ننگرهار تخریب کرده اند.

در همین حال، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان، گفته است که حصارکشی مرزی این کشور با افغانستان ادامه خواهد داشت. آقای قریشی، افزوده است که تنش‌های مرزی و مسأیل اختلافی با مقام‌های طالبان، از طریق مجراهای دیپلماتیک حل می‌شود.

پیش‌تر اما؛ وزارت دفاع طالبان، گفته بود که پاکستان حق ندارند به حصارکشی در مرزها ادامه بدهد و شکاف ایجاد کند؛ زیرا چنین اقداماتی، نامناسب و خلاف قانون است.