امریکا به توافق رسمی برای استفاده از حریم پاکستان برای حمله‌ی هوایی در افغانستان نزدیک می‌شود

صبح کابل
امریکا به توافق رسمی برای استفاده از حریم پاکستان برای حمله‌ی هوایی در افغانستان نزدیک می‌شود

اخیرا شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان به نقل منابع خود، گزارش داده است که امریکا در حال نزدیک‌شدن به توافق رسمی با پاکستان است تا با استفاده از حریم هوایی این کشور، عملیات نظامی و اطلاعاتی را در افغانستان انجام دهد.

این شبکه‌ی خبری روز جمعه -۳۰ میزان-، به نقل از سه منبع آگاه، نوشته است که گفت‌وگوها در مورد استفاده از حریم هوایی پاکستان به منظور اجرای عملیات نظامی و اطلاعاتی در افغانستان ادامه دارد و هنوز شرایط توافق، نهایی نشده است.

یکی از این منابع به سی‌ان‌ان، گفته است که پاکستان تمایل خود برای امضای توافق‌نامه در این مورد را در بدل کمک به اقدامات ضدتروریستی و کمک به مدیریت روابط با هند را اعلام کرده است.

با این حال، یک منبع دیگر، گفته است که گفت‌وگوها در این مورد ادامه دارد؛ اما تا هنوز مشخص نیست که پاکستان در ازای امضای این توافق‌نامه از امریکا چه می‌خواهد و آیا امریکا در بدل این توافق، حاضر است به خواسته‌های پاکستان تن دهد.

در این گزارش، آمده است که امریکا با استفاد از حریم هوایی پاکستان، می‌خواهد از  اجرای عملیات ضدتروریستی علیه شاخه‌ی خراسان داعش و سایر مخالفانش در افغانستان اطمینان حاصل کند.

هر چند سی‌ان‌ان، گفته است که امریکا همین اکنون نیز، از حریم هوایی پاکستان برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کند؛ اما در ادامه نوشته است که این خطر وجود دارد که بدون توافق رسمی، پاکستان از ورود هواپیماهای بدون سرنشین امریکا به افغانستان جلوگیری کند.

این در حالی است که پیش از این طالبان از گردش هواپیماهای بدون سرنشین امریکا در حریم هوایی افغانستان هشدار داده بودند.