حنیف اتمر: گروه طالبان هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات مستقیم ندارد

صبح کابل
حنیف اتمر: گروه طالبان هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات مستقیم ندارد

محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، تأکید می‌کند که دولت افغانستان، گام‌های بزرگی را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برداشته و گروه طالبان، دیگر هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در آغاز آن، ندارد.

آقای اتمر، روز پنج‌شنبه (۲۶ سرطان)، در یک نشست خبری، گفت، زندانیان طالب، آزاد شده اند و تمام کشورهای منطقه و جهان نیز، خواهان برگزاری فوری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی اند، از همین‌رو، دیگر هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات، وجود ندارد.

به گفته‌ی او، کشورهای منطقه و جهان، نسبت به ادامه‌ی خشونت‌ها، نفرت دارند و به این باور اند که ادامه‌ی آن، با صداقتی که حکومت افغانستان در پروسه‌ی آزادی زندانیان طالب از خود نشان داده، غیرقابل توجیه است.

آقای اتمر، افزود: «در حال حاضر، کشورهای منطقه و جهان، خواهان کاهش خشونت، برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس استند. ۱۲ کشور، به شمول آلمان، ناروی، ترکمنستان، قزاقستان، چین، روسیه، ترکیه، ایران، قطر، اندونزیا و جاپان، برای میزبانی از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی اعلام آمادگی کرده اند.»

او علاوه کرد که قرار است پس از تکمیل شدن پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان، نخستین دور گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، در قطر برگزار شود.

آقای اتمر، تصریح کرد که از میان پنج هزار زندانی طالب، تا کنون ۴۴۰۰ نفر آزاد شده اند؛ اما ۶۰۰ نفر دیگر آن، مشکلات جدی‌ای دارند که هیچ قانونی اجازه‌ی آزادی آن‌ها را نمی‌دهد.

به گفته‌ی او، دولت افغانستان، از گروه طالبان خواسته است تا فهرست تازه‌ای از زندانیان را به جای این ۶۰۰ نفر، ارائه کند.

سرپرست وزارت خارجه، گفت که پس از ارائه‌ی فهرست از سوی گروه طالبان، ۶۰۰ زندانی دیگر نیز آزاد خواهد شد. او تأکید کرد که گروه طالبان، باید برای برگزاری گفت‌وگوهای مستقیم، حُسن نیت نشان بدهد.

این در حالی است که تا کنون، گروه طالبان نیز بیش از ۸۰۰ زندانی دولتی را آزاد کرده؛ اما دولت افغانستان، تنها آزادی ۵۰۰ نفر از نیروهای دفاعی و امنیتی را تأیید کرده و گفته است که متباقی زندانیان آزادشده، غیرنظامی اند.