واکنش‌ها به تصمیم بایدن؛ امریکا به دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است

صبح کابل
واکنش‌ها به تصمیم بایدن؛ امریکا به دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است

اخیرا جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا فرمان داده که ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدود‌شده‌ی افغانستان را برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و غرامت به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر منتقل شود.

طبق این فرمان، ۳٫۵ میلیون دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان دوباره برای مردم افغانستان اختصاص یابد و ۳٫۵ میلیون دالر دیگر به شماری خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر که علیه طالبان اقامه دعوا کرده بودند، پرداخت می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، گفته است که این کشور در کنار مردم افغانستان ایستاده است.

تصمیم اخیر جو بایدن با واکنش‌های زیادی نیز روبه‌رو شده است. دیدبان حقوق بشر، با انتقاد از فرمان جو بایدن در مورد دارایی‌های مسدودشده‌ی افغانستان، گفته است که رییس‌جمهور امریکا به دنبال تصرف دارایی‌های این کشور است.

به گفته‌ی این نهاد، با اجرایی‌شدن تصمیم جو بایدن، یک مشکل کلان برای کنترل ثروت در افغانستان ایجاد خواهد شد.

با این حال، منیر اکرم، نماینده‌ی پاکستان در سازمان ملل متحد، گفته است که هر چند برای احیای اقتصاد آسیب‌دیده افغانستان به پول بیش‌تری نیاز است؛ اما «نصف نان بهتر از هیچ است»

آقای اکرم گفته است، این که یک کشور می‌تواند به طور یک جانبه دارایی‌های ملی کشور دیگری را مسدود کند، دلیل آن نبود یک سیستم مالی منظم است.

با این حال، او افزوده است که آزادسازی ذخایر ارزی مسدودشده‌ی افغانستان در امریکا برای احیا و حفظ اقتصاد افغانستان بسیار مهم است و منجر به نجات جان میلیون‌ها تن در زمستان می‌شود.

این در حالی است که روز گذشته، محمد نعیم وردک، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در واکنش به تصمیم جو بایدن، گفت که دزدی پول‌های مسدود‌شده‌ی ملت افغانستان توسط امریکا، نشان‌دهنده‌ی پایین‌ترین سطح افتادگی انسانی و اخلاقی یک کشور و یک ملت است.

نعیم وردک، گفته است: «شکست و پیروزی در تاریخ و زندگی بشر امری عادی است؛ اما بزرگ‌ترین و شرم‌آورترین شکست، آن است که شکست نظامی و اخلاقی دست با‌هم بدهند.»