دور جدید سفرهای زلمی خلیل‌زاد برای تسهیل روند صلح افغانستان آغاز شد

صبح کابل
دور جدید سفرهای زلمی خلیل‌زاد برای تسهیل روند صلح افغانستان آغاز شد

همزمان با یک‌ساله‌گی امضای توافق‌نامه‌ی قطر، زلمی خلیلزاد، اولین دور سفرهای خود را به عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در اداره‌ی جو بایدن، آغاز کرده است.

منابع گفته‌اند که آقای خلیل‌زاد در حال حاضر در آلمان به سر می‌برد و انتظار می‌رود در روزهای آینده، به قطر، افغانستان، پاکستان، امارات و کشورهای منطقه سفر کند.

در همین حال، وزارت دولت در امور صلح، از آغاز دور جدید سفرهای آقای خلیل‌زاد به منظور تسهیل روند صلح، ابراز خوشبینی کرده است.

سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح، می‌گوید: «ما از آغاز دور جدید سفرهای آقای خلیل‌زاد استقبال می‌کنیم. ایالات متحده یک شریک استراتژیک خوب برای افغانستان است و امیدواریم این سفر در تسهیل روند صلح در افغانستان موثر واقع شود.»

از سویی هم، گروه طالبان در اعلامیه‌ای به مناسبت یک ساله شدن امضای توافق‌نامه‌ی قطر، از دولت امریکا خواسته است تا به این توافق‌نامه پابند باشد و بر اساس آن، زندانیان باقی‌مانده را آزاد و نام اعضای رهبری این گروه را از فهرست سیاه سازمان ملل متحد بیرون کند.

این در حالی است که دور دوم گفت‌وگوهای صلح، بیش از یک‌ونیم ماه پیش در قطر آغاز شد؛ اما از آن زمان تا اکنون، هیچ نشست رسمی‌ای میان دو طرف برگزار نشد. در این مدت، هیئت طالبان سفرهایی به ایران، روسیه و ترکمنستان داشت.

با این همه، دوشنبه شب (۴ حوت)، روسا و برخی از اعضای هیئت‌های دو طرف، پس از گذشت چندین هفته با هم دیدار کرده و در باره‌ی آجندای گفت‌وگوها صحبت کردند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفته است که طرف‌های گفت‌وگوکننده در روزهای اخیر، تماس‌هایی داشته‌اند؛ اما توقع مردم افغانستان هنوز هم برآورده نشده است.

آقای عبدالله، با اشاره به آمار بلند ترورهای هدف‌مند، خشونت‌ها و جنگ در افغانستان، تاکید کرده که نیاز است تا هرچه زودتر، آتش‌بس برقرار شده و گفت‌وگوهای صلح تسریع شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x