هشتم مارچ؛ شهرزاد اکبر: قوانین وحشیانه‌ی طالبان برای زنان افغانستان باید لغو شود

صبح کابل
هشتم مارچ؛ شهرزاد اکبر: قوانین وحشیانه‌ی طالبان برای زنان افغانستان باید لغو شود

هم‌زمان با فرا رسیدن هشتم مارچ یا روز همبستگی زنان در جهان، شهرزاد اکبر، رییس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، قوانین وضع‌شده از سوی طالبان برای زنان کشور را وحشیانه خوانده و تأکید کرده که این قوانین باید لغو شود.

بانو اکبر دوشنبه‌شب -۱۶ حوت-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که زنان افغانستان در شرایط بسیار دشواری زندگی می‌کنند و هر روز مورد انواع خشونت‌ها از سوی طالبان قرار می‌گیرند.

او می‌گوید، قوانین وحشیانه و زن‌ستیزانه‌ی طالبان که برای زنان وضع شده، سبب قتل و کشتار زنان و دختران جوان می‌شود و باید خاتمه پیدا کند.

شهرزاد اکبر، گفته است:« در آستانه‌ی هشتم مارچ، احساس غم و خستگی باورنکردنی دارم؛ در حالی که همبستگی زنان جهان برای برابر جنسیتی، منبع الهام‌بخش است؛ اما من از فشارهای مردسالارنه در کشور و فرهنگ مان خسته شده‌ام. زن‌بودن در این دنیا طاقت‌فرسا است.»

زنان افغانستان در حالی امسال از هشتم مارچ گرامی‌داشت می‌کنند که گروه طالبان پس از دو دهه، دوباره قدرت را به دست گرفتند. پس از به قدرت‌رسیدن این گروه، قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ی برای زنان افغانستان وضع شده است. یگانه وزارت ویژه‌ی زنان حذف شد و زنان در بسیاری از ادارات دولتی وظایف شان را از دست داده اند.