احمد مسعود طالبان را به نسل‌کشی و جنایت جنگی در افغانستان متهم کرد

صبح کابل
احمد مسعود طالبان را به نسل‌کشی و جنایت جنگی در افغانستان متهم کرد

احمد مسعود، فرمانده‌ی جبهه‌ی مقاومت ملی، می‌گوید که گروه طالبان مرتکب جرایم جنگی شده و دست به نسل‌کشی و  پاک‌سازی قومی در افغانستان زده است.

آقای مسعود روز سه‌شنبه -۲۰ میزان-، در یک پیامی، گفته است که طالبان با ادامه‌ی جرایم و جنایات، کشتار ظالمانه‌ی مردم ملکی و منسوبین نظامی، سرکوب‌گری و اعدام‌های صحرایی، تجاوز بر حریم شخصی مردم و اعمال سیاست تبعیض تلاش می‌کنند تا صدای حق طلبانه آن‌ها را خاموش سازند.

او اما؛ تأکید کرده است که تا هنگام رسیدن به اهداف مشروع و برحق مردم افغانستان از مبارزه در برابر این گروه دست نمی‌کشد.

احمد مسعود، گفته است: «قتل عام نمازگزاران در مسجد جامع سیدآباد کندوز، کوچ‌دادن اجباری مردم ملکی از خانه‌ها و املاک‌شان به‌ویژه در کندهار، بلخ، دایکندی و اندراب‌ها، ناپدیدسازی افراد و قتل‌های دسته‌جمعی در پنجشیر توسط طالبان، همه مصداق روشن جرایم جنگی، نسل‌کشی، پاک‌سازی قوی و جنایت علیه بشریت است.»

رهبر جبهه‌ی مقاومت ملی در ادامه از موضع‌گیری «منطقی و مناسب» کشورهای جهان در قبال رسمیت‌ندادن حکومت طالبان استقبال کرده و گفته است که انتظار می‌رود این سیاست عدم شناخت با قاطعیت ادامه داشته باشد.

آقای مسعود بار دیگر، گفته است که افغانستان نیازمند تشکیل یک دولت فراگیر و برخاسته از اراداه‌ی مردم است تا بتواند در آینده‌ از حقوق همه‌ی اقوام ساکن در افغانستان نمایندگی کند.

با این حال، او از سازمان‌ها، موسسات و نهادهای ملی و بین‌المللی خواسته است تا اقدامات لازم و عاجل را جهت رسیدگی به وضع رقت‌بار بشری ، حفظ حقوق انسانی و ختم جنایت «گروه تروریستی» روی دست گیرند.

احمد مسعود اطمینان داده که او در هم‌کاری با سایر نیروهای مطرح کشور، به شمول رهبران سیاسی، چهره‌های خوش‌نام کشور و نمایندگان پارلمان و نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند تا اقدامات لازم را برای مهار بحران ناشی از فروپاشی نظام روی دست بگیرند.