خلیل‌زاد: لجاجت غنی و خودخواهی نخبگان سیاسی سبب سقوط افغانستان شد

صبح کابل
خلیل‌زاد: لجاجت غنی و خودخواهی نخبگان سیاسی سبب سقوط افغانستان شد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید که لجاجت محمداشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان و خودخواهی نخبگان این کشور، دو عامل عمده برای شکست نظام در افغانستان بوده است.

آقای خلیل‌زاد که روز چهارشنبه -۵ عقرب-، در یک نشست مجازی در بنیاد گارنگی امریکا صحبت می‌کرد، گفت که عدم تمایل سربازان افغانستان برای مبارزه با طالبان نیز در سقوط سریع این کشور نقش داشته است.

او افزوده است که اشتباه‌ محاسباتی رییس‌جمهور غنی این بود که او هیچ گاهی باور نمی‌کرد که ایالات متحده افغانستان را ترک کند: « تلاش کردم او را متقاعد کنم که رییس‌جمهور ترامپ بسیار جدی است. او گفت نه،‌ استخبارات و اردو چیزی دیگری برایم گفتند.»

نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، هم‌چنان در این نشست از شکست و فروپاشی حکومت طالبان هشدار داد و گفت که اگر حکومت طالبان به شکست مواجه شود، بحران انسانی رخ خواهد داد و افزون بر آن، عامل بی‌ثباتی در منطقه می‌شود.

آقای خلیل‌زاد، تأکید کرده است که طالبان به دنبال عادی‌سازی روابط خود با امریکا استند و از این کشور خواسته اند که سفارت خود در کابل را بازگشایی و تحریم‌های مالی شان را لغو کنند.

او  افزود که طالبان در جریان ۱۸ ماه پس از امضای توافق‌نامه‌ی دوحه نشان دادند که آن‌ها به حرف خود عمل‌ می‌کنند و حتا یک امریکایی را نکشتند.