بانک مرکزی طالبان از رییس‌جمهور امریکا خواست که در تصمیم‌اش تجدید نظر کند

صبح کابل
بانک مرکزی طالبان از رییس‌جمهور امریکا خواست که در تصمیم‌اش تجدید نظر کند

بانک مرکزی حکومت سرپرست طالبان به تصمیم اخیر جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا واکنش نشان داده و از او خواسته است که در تصمیم‌اش تجدید نظر کند.

در خبرنامه‌ای که روز شنبه -۲۳ دلو-، از سوی این بانک به نشر رسیده، آمده است که تصمیم اخیر ایالات متحده‌ی امریکا در خصوص مسدودکردن ذخایر ارزی و اختصاص آن به اهداف غیر مرتبط غیر عادلانه است.

در خبرنامه، آمده است: « د افغانستان بانک هیچ‌گاه نمی‌پذیرد که ذخایر ارزی افغانستان تحت غرامت یا کمک‌های بشری به اختیار دیگران قرار بگیرد و خواهان تجدید نظر در این زمینه و آزادسازی تمام ذخایر ارزی است.»

بانک مرکزی، هم‌چنان گفته است که ملک اصلی ذخایر ارزی، مردم افغانستان است و این ذخایر در گذشته و حال مربوط به حکومت‌ها، احزاب و گروه‌ها نبوده و مطابق خواست یا تصمیم آن نیز استفاده نشده است.

این در حالی است که اخیرا جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا فرمان داده که ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدود‌شده‌ی افغانستان را برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و غرامت به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر منتقل شود.

طبق این فرمان، ۳٫۵ میلیون دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان دوباره برای مردم افغانستان اختصاص یابد و ۳٫۵ میلیون دالر دیگر به شماری خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر که علیه طالبان اقامه دعوا کرده بودند، پرداخت می‌شود.