نماینده‌ی دایمی ایران در سازمان ملل به طالبان: سلطه‌ی یک گروه قومی بر کل کشور محکوم به شکست است

صبح کابل
نماینده‌ی دایمی ایران در سازمان ملل به طالبان: سلطه‌ی یک گروه قومی بر کل کشور محکوم به شکست است

هم‌زمان با برگزاری نشست وزیران خارجه‌ی کشورهای همسایه‌ی افغانستان در تهران، مجید تخت روانچی، نماینده‌ی دایمی ایران در سازمان ملل متحد بر ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان، تأکید می‌کند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، آقای تخت روانچی روز چهارشنبه -۵ عقرب-، در یادداشتی نوشته است که سلطه‌ی یک گروه قومی یا مذهبی بر کل کشور محکوم به شکست است؛ زیرا افغانستان یک کشور چند قومیتی است و به همین دلیل، باید دولتی ایجاد شود که از همه‌ی شهروندان این کشور نمایندگی کند.

او افزوده است که شهروندان افغانستان به ویژه زنان در سال‌های اخیر به دست‌آوردهای چشم‌گیری دست‌یافته اند و نباید اجازه داده شود که این دست‌آوردها به عقب برگردند. «بر اساس آموزه‌های اسلامی، بایستی حقوق انسانی همه‌ی افغان ها، اعم از زن، مرد و کودک، با پیشینه‌های مختلف مذهبی و قومی رعایت شده و مورد احترام قرار گیرد.»

نماینده‌ی دایمی ایران در سازمان ملل با اشاره به تحولات دو ماه اخیر در افغانستان و تأثیرات ناگوار آن، گفته است که زمان آن فرا رسیده که جامعه‌ی جهانی برای کمک فوری به مردم افغانستان دست‎‌به‌دست هم بدهند.

تخت روانچی، تأکید کرده است که ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان نمی‌تواند نسبت به رویدادهای اخیر بی‌تفاوت باشد. «ما در ایران وظیفه‌ای را که بر عهده داریم، انجام می‌دهیم؛ اما هر راهکار دیگر می‌تواند برای همه فاجعه‌آمیز باشد.امروز چهارشنبه، وزرای خارجه همسایگان نزدیک افغانستان بعلاوه روسیه در تهران گردهم می‌آیند تا وضعیت فاجعه‌بار کنونی آن کشور را ارزیابی کنند.»

او در ادامه از وجود گروه‌های تروریستی چون داعش در افغانستان هشدار داده و گفته است که نباید اجازه داده شود که گروه‌های تروریستی از وضعیت کنونی افغانستان استفاده‌ی سو کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x