نبیل: طالبان کسانی را در موقف‌های دولتی تعیین می‌کنند که در کشتار ۲۰ ساله‌ی افغانستان نقش بیش‌تر داشتند

صبح کابل
نبیل: طالبان کسانی را در موقف‌های دولتی تعیین می‌کنند که در کشتار ۲۰ ساله‌ی افغانستان نقش بیش‌تر داشتند

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان به تعیین مولوی حبیب‌الله آغا به عنوان وزیر معارف گروه طالبان واکنش نشان داده است.

آقای نبیل روز چهارشنبه -۳۰ سنبله-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که طالبان جغرافیا و داروندار افغانستان را به دید غنیمت می‌بینند و زنان برای شان کنیز و مردان برای شان غلام استند.

او افزوده است: « تقرری‌هایی که صورت می‌گیرد، از برای خدمت‌گزاری نیست؛ بلکه موقف‌های دولتی را نیز جز همین غنایم محسوب داشته و اساس و معیار تقرری‌ها در ساختار طالبان، نقش و سهم افراد و اشخاص در تخریب و کشتار بیست ساله در افغانستان است.»

به گفته‌ی رحمت‌الله نبیل، هر کسی که سهم‌اش در قساوت، انفجار، انتحار و تخریب بیش‌تر باشد، در غنایم نیز بیش‌تر از دیگران سهم می‌گیرد.

گفتنی است که اخیرا طالبان، مولوی حبیب‌الله آغا را به عنوان وزیر معارف شان تعیین کرده‌اند. به گزارش برخی از رسانه‌ها، این شخص نه تحصیلا عصری دارد و نه تحصیلات دینی.

طالبان در حالی که مولوی حبیب‌الله را به عنوان وزیر معارف شان تعیین کردند که پس از به قدرت‌رسیدن این گروه، دختران بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

هرچند سازمان ملل، نهادهای حقوق بشری و شهروندان افغانستان بارها خواستار بازشدن مکاتب شدند؛ اما طالبان تااکنون تصمیمی در این مورد نگرفته‌اند.