نی به طالبان: اگر راست می‌گویید، در باره‌ی قتل‌های هدف‌مند خبرنگاران توضیح دهید

صبح کابل
نی به طالبان: اگر راست می‌گویید، در باره‌ی قتل‌های هدف‌مند خبرنگاران توضیح دهید

حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، گفته است که به اظهارات طالبان در مورد مصؤونیت و تأمین امنیت خبرنگاران، زمانی می‌شود اطمینان کرد که این گروه برخی از شرایط را بپذیرد.

در اعلامیه‌ای که روز شنبه (۱۸ ثور)، از سوی نی نشر شده، آمده است؛ در صورتی می‌توان به اظهارات طالبان باور کرد که طالبان بگذارند تا خبرنگاران به ساحات آن‌ها رفته و گزارش‌دهی کنند.

در اعلامیه آمده است: «زمانی می‌شود به حرف طالبان باور کرد که این گروه، افرادی را که از میان شان به قتل خبرنگاران متهم اند، (به ویژه قتل‌های هدف‌مند) معرفی کرده و وضاحت دهند که چه کسانی اند؟»

نی گفته است که در صورت پابندی طالبان به این شرایط، امکان آن وجود دارد که به حرف‌های آن‌ها باور کرد؛ در غیر آن، اظهارات این گروه در حد گفتن خواهد بود و جنبه‌ی عملی نخواهد گرفت.

این در حالی است که اخیرا، عباس ستانکزی، معاون هیئت گفتگوکننده‌ی گروه طالبان، در یک نشست آنلاین با نمایندگان و سفیران امریکا، اتحادیه‌ی اروپا، آلمان، بریتانیا، ناروی، فرانسه، ایتالیا و سازمان ملل متحد، گفته است که طالبان به تمام دیپلمات‌های خارجی، خبرنگاران و کارمندان سازمان‌های حقوق بشری اطمینان می‌دهند که امنیت آنان را تأمین می‌کنند.