در اعتراض به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه؛ یک جوان همه‌ی اسناد تحصیلی‌اش را آتش زد

عصمت امین
در اعتراض به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه؛ یک جوان همه‌ی اسناد تحصیلی‌اش را آتش زد

در ادامه‌ی واکنش‌ها به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان، یک جوان همه‌ی اسناد تحصیلی‌اش را به رسم اعتراض در برابر تصمیم اخیر طالبان آتش زد.

این جوان، محمد جاوید سلطانی نام دارد و با نشر تصاویری، لحظه‌ای آتش‌زدن اسناد تحصیلی‌اش را به نمایش گذاشته است.

او، گفته است: «من دیگر سرخورده و ناامیدم، خواهرم و دختران میهنم، از اولیه‌ترین حقوق شان در پیش چشمانم محروم می‌شوند، امیدها به یأس جا بدل می‌کند، دل‌ها می‌شکند وآرزوها کوچ می‌کند‌. در چنین حالتی خفقان‌آوری فکر می‌کنم نبودن اسناد تحصیلی بهتر باشد از بودن آن‌ها. دیگر نیازی نمی‌بینم برای حفظ آن‌ها.»

سلطانی، تأکید کرده است که این آخرین صدای اعتراضی او و هم‌نسلانش است که در حمایت از آموزش زنان و دختران بلند می‌شود.

او هرچند گفته که این تصمیم برایش آسان نبوده است؛ اما می‌گوید که مجبور به انجام آن شده است. «این کار هرگز برایم آسان نبوده است، با سوختاندن تک تک این اوراق، از درون کباب شدم؛ اما مجبورم این کار را انجام دهم، دیگر کار در اداره‌ی تروریستی طالب نه تنها که خواستم نیست؛ بلکه یک شرمساری برایم است.»

این جوان از جامعه‌ی جهانی خواسته است که گروه طالبان را به رسمیت نشناسد؛ زیرا به رسمیت‌شناختن طالبان جفا و اشتباه غیرقابل جبران در حق مردم افغانستان است.

این درحالی است که قرار بود مکاتب دخترانه در افغانستان پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرده که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

وزارت معارف، گفته است که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، مکاتب دخترانه باز خواهد شد. این تصمیم طالبان با واکنش‌های شدید داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. بسیاری از کشورهای جهان این اقدام طالبان را محکوم کرده‌اند.

در تازه‌ترین مورد دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان -یوناما-، بار دیگر با انتقاد از طالبان مبنی بسته‌ماندن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم، این اقدام را تکان‌دهنده خوانده است.

این نهاد روز سه‌شنبه -۱۶ حمل-، در تویتی، گفته که طالبان تنها رژیمی در این سیاره است که مانع رفتن دختران به مکتب و آموزش‌ آن‌ها می‌شود.