سفیر آلمان: طالبان با بسته نگه‌داشتن مکاتب دخترانه، کنوانسیون‌های بین‌المللی را نقض می‌کنند

صبح کابل
سفیر آلمان: طالبان با بسته نگه‌داشتن مکاتب دخترانه، کنوانسیون‌های بین‌المللی را نقض می‌کنند

در ادامه‌ی واکنش‌ها به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه، پوتزل مارکوس، سفیر آلمان برای افغانستان، می‌گوید که این اقدام در تضاد کامل با اعلامیه‌های قبلی مقام‌های طالبان است.

آقای مارکوس روز چهارشنبه -۳ حمل-، در تویتی، نوشته است که از شنیدن گزارش‌ها در مورد بسته‌ماندن مکاتب دخترانه بسیار ناراحت شده است.

او، گفته است که این تصمیم تنها یک ضربه برای دخترانی نیست که می‌خواهند که به مکتب و دانشگاه بروند؛ بلکه در تضاد با کنوانسیون‌های بین‌المللی‌ای است که افغانستان به آن پیوسته است.

به گفته‌ی سفیر آلمان، مطابق کنوانسیون‌های بین‌المللی، دولت‌های افغانستان باید حق آموزش را برای همه فراهم کند.

این در حالی است که قرار بود مکاتب دخترانه امروز چهارشنبه -۳ حمل-، به روی همه‌ی دانش‌آموزان باز شود؛ اما وزارت معارف طالبان، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را تعطیل اعلام کرد.

عزیز احمد ریان، سخن‌گوی وزارت معارف طالبان در یک نشست خبری، گفت که روز گذشته رهبری طالبان با فرستادن نامه‌ای به این وزارت دستور داده که تا زمان طرح لباس مناسب، مکاتب دخترانه هم‌چنان بسته بمانند.

او، گفت: «هر وقت که مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، پس از آن بر اسا حکم رهبری طالبان مکاتب دخترانه آغاز خواهد شد.»

این اقدام طالبان در کنار واکنش‌های داخلی و بین‌المللی با انتقاد شدید دانش‌آموزان نیز، مواجه شده است. دانش‌آموزان دختر، می‌گویند که طالبان آن‌ها را به جرم دختر‌بودن از مکتب محروم می‌کنند.