سرور دانش: اشتباهات جامعه‌ی جهانی، به گروه طالبان مشروعیت نسبی داد

صبح کابل
سرور دانش: اشتباهات جامعه‌ی جهانی، به گروه طالبان مشروعیت نسبی داد

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که گروه طالبان با تسلط چند روزه در برخی از مناطق، نشان داد که هیچ تغییری در تفکر آن به وجود نیامده است.

آقای دانش، روز یک‌شنبه -۳ اسد-، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است؛ تنها تغییری که به میان آمده، این است که با اشتباهات جامعه‌ی بین‌المللی و کشورهای دور و نزدیک، گروه طالبان مشروعیت نسبی به دست آورده و امروز خود را فاتح جنگ خیال می‌کند.

به گفته‌ی او، گروه طالبان با ارتکاب جنایات جنگی و با قتل عام غیرنظامیان در شماری از مناطق تسلط یافته و جنگ‌جویان این گروه از مالستان غزنی گرفته تا اسپین‌بولدک کندهار، غور و بادغیس و ولایت‌های شمال، دست به تخریب تأسیسات عامه زده اند.

آقای دانش، گفته است که ربودن زنان برای ازدواج اجباری، سرکوب آزادی بیان و رسانه‌های محلی، تیرباران هنرمندان و فرهنگیان و چپاول خانه و دارایی مردم، سربازگیری اجباری و کوچ دادن اجباری مردم و سپرساختن منازل مسکونی مردم، از جمله اعمال ننگین این گروه در جنگ های اخیر بوده است.

معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که فشار آوردن بر حکومت افغانستان برای آزادسازی زندانیان طالب، خروج شتاب‌زده‌ی نیروهای خارجی و تنها گذاشتن دولت و مردم افغانستان در برابر حملات طالبان، اشتباه نابخشودنی جامعه‌ی بین‌المللی بوده که هرگز قابل جبران نیست.