اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری به کشورهای همسایه: به دور از سیاست با افغانستان تجارت کنید

صبح کابل
اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری به کشورهای همسایه: به دور از سیاست با افغانستان تجارت کنید

هم‌زمان با افزایش نگرانی‌ها از رکود و فروپاشی نظام اقتصادی در افغانستان، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کشور از کشورهای همسایه مانند ایران، پاکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان خواسته است که به دور از مسایل و تعاملات سیاسی با افغانستان روابط تجاری داشته باشند.
در خبرنامه‌ای که روز دوشنبه -۱۲ میزان-، از سوی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به نشر رسیده، از کشورهای همسایه خواسته شده است که اجازه ندهند تجارت کاهش یابد و مردم افغانستان بیش‌تر از این آسیب ببینند.
بر اساس این خبرنامه، تحولات سیاسی اخیر در افغانستان، معاملات تجاری با همه‌ی کشورهای جهان را متاثر ساخته و هم‌چنان نبود روابط تجارتی با کشورهای همسایه، روند عرضه و تقاضا را آسیب زده است.
اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، تاکید کرده است که عدم موجودیت معاملات تجاری سبب شده که قیمت همه‌ی اجناس به ویژه مواد اولیه و مواد نفتی در بازارهای افغانستان افزایش یابد.
در این خبرنامه آمده است، از آن‌حایی که مراودات تجاری میان افغانستان و کشورهای همسایه متوقف است، احتمال دارد در فصل زمستان بهای مواد اولیه و نفتی افزایش یابد.
بر اساس این خبرنامه، از ادامه‌ی این وضعیت افزون بر تاجران و عرضه‌کنندگان، مستهلکین و مصرف‌کنندگان نیز آسیب دیده است.
این در حالی است که به تازگی اتحادیه‌ی اروپا، گفته است که سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی افغانستان در پرتگاه سقوط قرار دارند و هشدار داده که اگر به مشکلات اقتصادی رسیدگی نشود، یک فاجعه بشری رخ خواهد داد.