مایک پومپئو: حکومت افغانستان و گروه طالبان عاملان حملات اخیر را شناسایی کنند

صبح کابل
مایک پومپئو: حکومت افغانستان و گروه طالبان عاملان حملات اخیر را شناسایی کنند

وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، حملات اخیر در کابل و ننگرهار را وحشت‌ناک خوانده و آن‌ها را محکوم کرده است.

مایک پومپئو، تأکید کرده است که حکومت افغانستان و گروه طالبان، باید با هم همکاری کرده و عاملان این حملات را به پای میز عدالت بکشانند.

او افزوده است: «تا وقتی که در افغانستان، میزان خشونت‌ها کاهش نیافته و پیشرفت کافی برای توافق سیاسی در گفت‌وگوها وجود نداشته باشد، این کشور در برابر تروریزم آسیب‌پذیر خواهد بود.»

آقای پومپئو، تأکید کرده است که مردم افغانستان، مستحق آینده‌ی عاری از وحشت اند و پروسه‌ی جاری صلح، فرصت مهمی برای افغا‌ن‌ها است تا به گونه‌ی متحدانه در برابر تروریزم مبارزه کنند.

وزیر خارجه‌ی امریکا امریکا، در حالی از دولت افغانستان و گروه طالبان، خواستار همکاری مشترک در راستای شناسایی عاملان حملات تروریستی اخیر در کابل و ننگرهار شده که رییس‌جمهور غنی، در واکنش به این حملات، به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده تا از حالت دفاعی خارج شده و حالت تهاجمی اختیار کنند.

آقای غنی، سه‌شنبه‌شب (۲۳ ثور)، در یک پیام تصویری، تأکید کرده است که گروه طالبان، نه تنها به خاطر خواسته‌های مردم، حکومت افغانستان و جامعه‌ی جهانی، خشونت را کاهش نداده؛ بلکه حملات خود را بیشتر کرده و به افغان‌کشی ادامه داده است.

او، با اشاره به حملات در کابل و ننگرهار، گفته است که افغانستان بار دیگر شاهد حملات تروریستی طالبان و داعش بوده است.

این در حالی است که روز گذشته، (سه‌شنبه، ۲۳ ثور)، در نتیجه‌ی دو حمله‌ی تروریستی در کابل و ننگرهار، حدود ۴۰ نفر جان باختند و دست‌کم ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند.

این حملات، با واکنش تند مردم مواجه شده است. حمله در کابل، بر شفاخانه‌ای صورت گرفت که از سوی سازمان داکتران بدون مرز ایجاد شده بود و به زنان باردار و کودکان خدمات صحی ارائه می‌کرد. در این رویداد، زنان و نوزادان جان باختند.

حمله در ننگرهار نیز بر مراسم تشییع جنازه انجام شد و در آن، بیشتر غیرنظامیان کشته و زخمی شدند.

مسؤولیت هر دو رویداد را تا کنون هیچ فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.