امریکا: پول‌های مسدودشده‌ی افغانستان را آزاد نمی‌کنیم!

صبح کابل
امریکا: پول‌های مسدودشده‌ی افغانستان را آزاد نمی‌کنیم!

در حالی که سران طالبان در افغانستان خواستار آزادسازی پول‌های مسدود‌شده‌ی بانک مرکزی استند؛ اما ایالات متحده‌ی امریکا، تأکید کرده است که این پول‌ها را به دلایل مختلف آزاد نمی‌کند.

جن ساکی، سخن‌گوی کاخ سفید که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفته است که امریکا پول‌های مسدود‌شده افغانستان به دلایلی از جمله حضور سران طالبان در فهرست تحریم‌های جهانی، آزاد نمی‌کند.

او، گفته است که بسیاری از چهره‌های کلیدی گروه طالبان هنوز هم در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارند.

با این حال، جن ساکی هم‌چنان، گفته است که پول‌های مسدودشده‌ی افغانستان موضوع دعاوی جاری است که توسط برخی از قربانیان ۱۱ سپتمبر مطرح شده است.

این در حالی است که به تازگی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان، گفته است که این گروه خواستار روابط نیک با همه‌ی کشورها به ویژه با ایالات متحده‌ی امریکا است و هیچ مشکلی نیز با این کشور ندارد.

سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان در یک گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری آسوشتیدپرس، گفته است که تحریم‌های امریکا علیه این گروه موثر نیست و این کشور باید جرأت کند تا بر اساس قوانین بین‌المللی به اختلافات با طالبان پایان دهد.

او هم‌چنان از امریکا خواسته است تا دارایی‌های مسدودشده‌ی افغانستان را آزاد کند و مبتنی بر قوانین بین‌المللی در قبال افغانستان تحت کنترل طالبان سیاست‌گذاری کند.

گفتنی است که به دلیل مسدودباقی‌ماندن پول‌های افغانستان، ارزش دالر در برابر پول افغانی در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است. هم‌زمان با افزایش ارزش دالر، بهای مواد اولیه در افغانستان تا دو برابر افزایش یافته است.