تعیینات جدید در پنتاگون؛ احتمالا روند خروج نیروهای خارجی تسریع می‌شود

صبح کابل
تعیینات جدید در پنتاگون؛ احتمالا روند خروج نیروهای خارجی تسریع می‌شود

به تازگی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، داگلاس مک‌ گرگو را به عنوان مشاور ارشد پنتاگون تعیین کرده است.

شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، به نقل از مقام‌های ارشد امریکایی نوشته است که با گمارش آقای گرگور، احتمالا روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان تسریع خواهد یافت؛ زیرا او از مخالفان سرسخت حضور نیروهای خارجی در این کشور بوده/ است.

به نقل از سی‌ان‌ان، گمارش‌های جدید از سوی دونالد ترامپ، به ویژه گمارش داگلاس گرگور در پنتاگون، با نگرانی‌های شدید مقام‌های امنیتی و دفاعی امریکا مواجه شده است و این مقام‌ها نگران اند که در آینده، چه اتفاق‌هایی قرار است بیفتد.

گفتنی است که داگلاس گرگور، پیش از این در مورد استفاده از نیروهای کشنده در برابر مهاجران غیرقانونی، حرف‌هایی را مطرح کرده و چندین اظهارنظرهای نژادپرستانه داشته است.

سی‌ان‌ان، نوشته است که آقای گرگور، مخالف سرسخت ماموریت نیروهای خارجی در افغانستان است و با وجود حضور گروه‌های تروریستی در این کشور و تهدیدهایی که از ناحیه متوجه امریکا می‌شود، خواستار عقب‌نشینی نیروهای خارجی و انتقال سفارت این کشور از افغانستان است.

برخی منابع آگاه، روز سه‌شنبه (۲۰ عقرب)، به سی‌ان‌ان، گفته اند که ممکن است، برکناری مارک اسپر، وزیر پیشین وزارت دفاع امریکا، به همین دلیل باشد. این در حالی است که وزیر دفاع پیشین امریکا، بارها گفته بود که خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مبتی بر شرایط امنیتی در این کشور صورت خواهد گرفت.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، دولت ترامپ، در سال‌های اخیر، نیروهای خود را در افغانستان تا ۵۰ درصد کاهش داده است و در حال حاضر ۴۵۰۰ نیرو و کارمند در این کشور دارد که پس از ۱۱ سپتامبر به کم‌ترین شمار خود می‌رسد.

پیش از این نیز، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ترامپ، گفته بود که نیروهای خارجی از افغانستان، باید بدون توجه به شرایط خارج شود؛ خواستی که با انتصاب داگلاس گرگور، می‌تواند به زودی تحقق پیدا کند.

این همه در حالی است که چندی پیش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا گفته بود که نیروهایش را تا کریسمس به خانه‌ برمی‌گرداند.