یوناما از گروه طالبان خواست که برای پایان‌دادن به خشونت‌ علیه زنان گام‌های فوری بردارند

فاطمه حسن‌زاده
یوناما از گروه طالبان خواست که برای پایان‌دادن به خشونت‌ علیه زنان گام‌های فوری بردارند

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان -یوناما-، تأکید می‌کند که پس از حاکم‌شدن طالبان، محدودیت‌های زیادی بر زنان و دختران افغانستان وضع شده است.

یوناما روز جمعه -۴ قوس-، هم‌زمان با روز جهانی محو خشونت علیه زنان در بیانیه‌ای، گفته است که افغانستان هنوز هم بالاترین آمار خشونت علیه زنان را در جهان دارد.

این نهاد در ادامه، گفته است که با گذشت هر روز، خشونت‌ علیه زنان و دختران افغانستان بیش‌تر می‌شود و حتا بدرفتاری با زنان و دختران در خانه‌های شان، مکان‌های عمومی و محیط کاری عادی شده است.

در همین حال روزا اوتنبایوا، نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان، گفته است: «حقوق اساسی زنان افغان باید محافظت شود و باید گام‌های مشخصی برای ایجاد محیط مناسب و توانمند که عاری از هرگونه خشونت باشد، برداشته شود.»

به گفته‌ی او، حمایت از حقوق زنان افغان، یکی از عوامل اساسی برای ثبات، رفاه و هرگونه صلح پایدار در افغانستان است.

یوناما هم‌چنان از گروه طالبان خواسته است که گام‌های فوری برای پایان‌دادن به خشونت علیه زنان و بدترشدن حقوق زنان به عنوان بخشی از تلاش‌های حیاتی برای برقراری صلح معنادار و پایدار بردارند.

این در حالی است که گروه طالبان پس از گرفتن قدرت، بار دیگر خشونت علیه زنان را به اشکال مختلف بیش‌تر کرده است. این گروه زنان را از رفتن به مکتب، کار، فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی، ورزش‌گاه، حمام زنانه و حتا پارک‌های تفریحی ممنوع کرده است.

طالبان در یک سال گذشته، ده‌ها زن معترض در شهر کابل را بازداشت، زندانی و شکنجه کرده‌اند. همین اکنون نیز، چندین زن معترض در زندان طالبان به سر می‌برند.