وحید عمر: دولت برای جلوگیری از گسترش کرونا آمادگی دارد

صبح کابل
وحید عمر: دولت برای جلوگیری از گسترش کرونا آمادگی دارد

مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک، تأکید می‌کند که دولت افغانستان، آمادگی‌های لازم را به منظور جلوگیری از گسترس ویروس کرونا در این کشور، روی دست گرفته است.

وحید عمر، روز دوشنبه (۲۶ حوت) در یک نشست خبری گفت که به وزارت داخله و شهرداری کابل، هدایت داده شده تا جلو مراکزی که امکان تجمع زیاد مردم در آن وجود دارد را، بگیرند.

او افزود: «وزارت داخله و شهرداری کابل، به تمام مسؤولان سالن‌های عروسی هدایت می‌دهد تا تمام برنامه‌های خود را لغو کنند. عین تصمیم در مورد حوض‌های آب‌بازی و حمام‌های عمومی وجود دارد و در این زمینه، قاطعانه عمل خواهد شد.»

آقای عمر گفت که به ریاست‌های ثبت احوال نفوس، پاسپورت و شناس‌نامه‌های الکترونیکی، هدایت داده شده تا راه بدیلی را به منظور ارائه‌ی خدمات به مردم، پیدا کنند تا از تجمع شهروندان جلوگیری شود.

او، علاوه کرد که به وزارت صحت و شهرداری کابل، هدایت داده شده تا برای نانوایی‌ها، قصابی‌ها، سلمانی‌ها، ترکاری فروشی‌ها و دکان‌ها، زمینه‌ی آموزش‌دهی صحی و جلوگیری از ویروس کرونا را فراهم کند؛ زیرا در این مکان‌ها، احتمال شیوع ویروس وجود دارد.

آقای عمر، گفت که استفاده از پول نیز، یکی از عوامل مبتلا شدن به ویروس کرونا است و از همین ‌رو، به بانک‌های افغانستان و حتا به سرای ‌شهزاده، هدایت داده شده که تلاش کنند تا پول‌ها پیش از توزیع، ضد عفونی شود.

هم‌چنان به گفته‌ی وحید عمر، به اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی و وزارت احیا و انکشاف دهات، هدایت داده شده تا رهنمودهای صحی را به والی‌ها بفرستند تا کمیته‌های آگاهی‌دهی در مورد ویروس کرونا، در سطح ولسوالی‌ها و روستاها فعال شود.

آقای عمر، گفت که دولت افغانستان، تصمیم گرفته تا برگه‌های تبلیغاتی در مورد جلوگیری از ویروس کرونا را چاپ و از طریق وزارت دفاع و داخله، به تمام مناطق افغانستان منتقل کرده و به مردم توزیع کند.

او افزود: «اتاق‌های تجارت و صنایع، اعلام کرده که با استفاده از بندر ترکمنستان، مواد غذایی را انتقال می‌دهد و نگرانی مردم در مورد کم‌بود مواد غذایی نیز حل می‌شود.»

آقای عمر تصریح کرد، با اداره‌ی اترا، صحبت خواهد شد تا شرکت‌های مخابراتی را وادار کند که پیام‌هایی را در مورد جلوگیری از ویروس کرونا، به مردم برساند.

گفتنی است که محمداشرف غنی، یک‌شنبه‌شب (۲۵ حوت) فرمان ایجاد کمیته‌ی دولتی ارتباطات عامه به منظور وقایه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در افغانستان را صادر کرد. وحید عمر، به عنوان رییس این کمیته گماشته شده است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صحت، تا کنون ۲۱ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است. بر اساس این آمار، ۱۲ مورد در هرات، ۳ مورد در سمنگان، ۲ مورد در لوگر و چهار مورد دیگر نیز در ولایت‌های بلخ، دایکندی، بادغیس و کاپیسا ثبت شده است.

موارد مثبت ویروس کرونا، در افرادی مشاهده شده که در جریان یک ماه گذشته، به ایران، به ویژه شهر قُم این کشور سفر داشته‌ اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x