زلمی خلیل‌زاد: شهروندان افغانستان آزمون‌های بزرگی در پیش رو دارند

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: شهروندان افغانستان آزمون‌های بزرگی در پیش رو دارند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید که جنگ برای ایالات متحده به پایان رسیده؛ اما این فصل آخر نیست.

آقای خلیل‌زاد روز چهارشنبه -۲۸ میزان-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که شهروندان افغانستان، به شمول اقتصاد و امنیت، آزمون‌های بزرگی در پیش‌رو دارند.

او افزوده است: «من به امکان صلح و رفاه در افغانستان و به سطح گسترده در منطقه متعهد مانده‌ام. این چیزی است که افغان‌ها بیش‌تر از ۴۰ سال آرمان آن‌ را داشته اند. ایالات متحده در کنار آن‌ها است.»

نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، هم‌چنان خاطر نشان کرده که ایالات متحده در راه پیش رو، با جامعه‌ی جهانی و رهبران افغانستان در تعامل است.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد دوشنبه‌شب -۲۶ میزان- به وقت افغانستان از مقامش کناره‌گیری کرد و به جای او، توماس وِست به عنوان نماینده‌ی ویژه وزارت خارجه‎ی امریکا برای صلح افغانستان تعیین شد.

استعفای زلمی خلیل‌زاد با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است. بسیاری‌ها در افغانستان به این باور اند که سیاست‌های اشتباه خلیل‌زاد، سبب ناکامی گفت‌وگوهای صلح و سقوط نظام در کشور شده است.