مکتب‌های افغانستان به گونه‌ی کامل بازگشایی شد

صبح کابل
مکتب‌های افغانستان به گونه‌ی کامل بازگشایی شد

بر اساس تصمیم کابینه‌ی افغانستان، سر از روز شنبه (۱۲ میزان)، صنف‌های اول تا دهم مکتب‌ها، به گونه‌ی رسمی بازگشایی شد. طرح بازگشایی کامل مکتب‌ها، هفته‌ی گذشته، از سوی کابینه تأیید شده بود.

با شیوع ویروس کرونا در بهار سال جاری، تمام مکتب‌ها و دانشگاه‌ها در افغانستان، تعطیل شدند؛ اما در ماه اسد، نخست دانشگاه‌ها و بعدتر صنف‌های یازدهم و دوازدهم مکتب‌های دولتی و تمام صنف‌های مکتب‌های خصوصی، در آغاز ماه سنبله، بازگشایی شدند.

بازگشایی کامل مکاتب، در حالی صورت گرفته که وزارت صحت، به تازگی از احتمال آغاز موج دوم ویروس کرونا، هشدار داده است.

با این حال، نوریه نزهت، سخن‌گوی وزارت معارف، می‌گوید که به دانش‌آموزان و آموزگاران، گفته شده که دستورات صحی و فاصله‌ی اجتماعی را رعایت کنند. به گفته‌ی او، در حال حاضر، کاهش شمار دانش‌آموزان و تجزیه‌ی صنف‌ها، غیرممکن است.

بر اساس رهنمود بازگشایی مکتب‌های دولتی، آموزش حضوری مکتب‌ها در مناطق سردسیر، از ۱۲ میزان آغاز و تا ۳۰ قوس، ادامه می‌یابد. از اول جدی تا ۱۵ حوت، رخصتی‌های زمستانی خواهد بود و درس‌های باقی‌مانده، تا ۱۵ جوزای سال ۱۴۰۰ خورشیدی، آموزش داده خواهد شد.

هم‌چنان، امتحان سالانه‌ی دانش‌آموزان در مناطق سردسیر، از ۱۵ جوزا تا ۳۰ جوزای سال ۱۴۰۰ خورشیدی برگزار خواهد شد. از سویی هم، سال تعلیمی ۱۴۰۰ خورشیدی، در مناطق سردسیر، از اول سرطان آغاز خواهد شد.

پیش از این، با آغاز درس‌های حضوری دانشگاه‌ها و مکتب‌ها، سازمان صحی جهان در افغانستان، نگرانی‌اش را از افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا، اعلام کرده بود.