دیدبان حقوق بشر: افغان‌هایی که پس از تسلط طالبان به فرانسه منتقل شدند، وضعیت مناسب روانی ندارند

صبح کابل
دیدبان حقوق بشر: افغان‌هایی که پس از تسلط طالبان به فرانسه منتقل شدند، وضعیت مناسب روانی ندارند

دیدبان حقوق بشر در تازه‌ترین گزارش خود در مورد افغانستان گفته است، آن‌عده از کسانی که پس از تسلط طالبان بر این کشور به فرانسه منتقل شدند، وضعیت مناسب روانی ندارند.

در گزارشی که روز پنج‌شنبه -۴ حمل-، از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است که هرچند دولت فرانسه به بسیاری از مهاجران افغان خدمات روان‌درمانی را فراهم کرده؛ اما هنوز هم در این مورد کاستی‌های وجود دارد.

به گزارش دیدبان حقوق بشر، بسیاری از مهاجران تازه‌وارد افغان به فرانسه در روزهای نخست شان، با مشکلات روحی و روانی و خستگی شدیدی روبه‌رو بوده اند.

در همین حال، جوناس بول، معاون پژوهشگر حقوق معلومات در دیده‌بان حقوق بشر، که فرانسه باید در کنار فراهم کردن زمینه آموزش زبان و محیط زندگی، در زمینه‌ی فراهم‌کردن، خدمات روان‌درمانی نیز مهاجران افغان را کمک کند.

در بخشی از این گزارش، آمده است که با گذشت زمان، مهاجران افغان با اضطراب، افسردگی، کابوس، بی‌خوابی و حتا ناراحتی‌های شدید روانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

یکی از زنان مهاجر افغان به دیدبان حقوق بشر، گفته است که پس از آمدن به فرانسه دچار مشکل حافظه شده است. به گفته‌ی او، از این که می‌بیند مردمان کشورش در شرایط بدی زندگی می‌کنند و نمی‌تواند کاری کند، در حالت شوک به‌سر می‌برد و حتا گاهی اسمش را فراموش می‌کند.

شماری دیگر از زنان و مردان نیز با سرنوشت مشابهی روبه‌رو اند. بسیاری از آن‌ها، گفته اند که حتا در روزهای نخست قادر به سخن‌گفتن نیز نبودند؛ شماری هم به مشکلات افسردگی و گوشه‌نشینی دچار شده‌اند.

با این همه، دیدبان حقوق بشر، گفته است که دولت فرانسه تلاش‌های مهمی را برای اسکان سریع و حمایت از مهاجران افغان انجام داده است.