کمیسیون حقوق بشر: خواسته‌های قربانیان جنگ در گفت‌وگوهای صلح به رسمیت شناخته شود

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: خواسته‌های قربانیان جنگ در گفت‌وگوهای صلح به رسمیت شناخته شود

کمیسیون مستقل حقوق بشر، ضمن استقبال از آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی، تأکید کرده است که خواسته‌های قربانیان جنگ و عموم مردم، باید به عنوان رکن اصلی گفت‌وگوها، به رسمیت شناخته شود‌.

در اعلامیه‌ای که روز شنبه (۲۲ سنبله)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشر شد، آمده است که آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی، فرصتی بی‌نظیر برای پایان جنگ، درد و آلام مردم رنج‌دیده‌ی افغانستان است.

بر اساس اعلامیه، گفت‌وگوها باید تنوع موجود در جامعه‌ی معاصر افغانستان را به رسمیت بشناسد و آن را بازتاب دهد. هم‌چنان، احترام متقابل را در سراسر کشور تشویق و عزت افراد آسیب‌دیده را احیا کند و روند صلح را بر اساس درک متقابل از گذشته‌ی کشور و چشم‌انداز مشترک برای آینده‌‌‌ی بهتر، به ‌پیش ببرد.

کمیسیون حقوق بشر، گفته است: «خواسته‌های قربانیان و عموم مردم، باید به عنوان رکن اصلی گفت‌وگوها، در نظر گرفته شده و به رسمیت شناخته شود‌. صدای قربانیان باید شنیده شود، به رنج‌های آن‌ها اذعان‌ و به نیازهای بشردوستانه آن‌ها، رسیدگی شود.»

در اعلامیه آمده است که حق قربانیان به عدالت، در مورد جنایات جدی و فاحش در حق غیرنظامیان‌، باید حفظ‌ و خسارت وارد‌شده بر‌ آن‌ها، ‌جبران‌ شود‌. «محافظت از جان، عزت و تمامیت جسمی غیرنظامیان نخستین گام به منظور احقاق دیگر حقوق آن‌هاست. در زمینه‌ی توافق صلح، دولت افغانستان باید طیف وسیعی از اقدام‌ها را برای دست‌یابی به عدالت قربانی‌محور، در نظر بگیرد.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر، هم‌چنان بر اهمیت فراگیر بودن و مشارکت گسترده و معنادار مردم، به‌عنوان یک اصل در روند صلح، تأکید کرده است.

گفت‌وگوهای مستقیم میان هیأت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان، روز شنبه (۲۲ سنبله)، با حضور نمایندگان ناوری، ترکمنستان، چین، اندونیزیا، ازبیکستان، ترکیه، آلمان، پاکستان، هند، اسپانیا، فنلاند، بریتانیا، جاپان، ناتو، سازمان ملل و سازمان همکاری‌های اسلامی، به گونه‌ی رسمی در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شد.

در نشست افتتاحیه‌ی گفت‌وگوهای میان‌افغانی، نمایندگان کشورها و سازمان‌های خارجی، بر برقراری آتش‌بس و صلح و ثبات دائمی در افغانستان، تأکید کردند.