احمدجواد عثمانی: روند ابتلا به کرونا در افغانستان رو به کاهش است

صبح کابل
احمدجواد عثمانی: روند ابتلا به کرونا در افغانستان رو به کاهش است

احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت، می‌گوید که روند ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان، رو به کاهش است.

آقای عثمانی که روز دوشنبه (۱۵ میزان)، در یک نشست خبری سخن می‌زد، گفت که روند ابتلا به ویروس کرونا، از هفته‌ی سیزدهم شیوع این ویروس در افغانستان، رو به کاهش بوده است.

او افزود: «وضعیت افغانستان در مبارزه با ویروس کرونا، قناعت‌بخش است. موارد مثبت ویروس کرونا، از هفته‌ی سیزدهم تا هفته‌ی سی‌وپنجم، رو به کاهش بوده و با افزایش اندک در هفته‌ی سی‌وپنجم، بار دیگر حالت نزولی به خود گرفته و در هفته‌ی سی‌ونهم، شمار موارد مثبت تا ۶ درصد کاهش یافته است.»

به گفته‌ی آقای عثمانی، باز شدن دانشگاه‌ها و مکتب‌ها نیز، تاثیری بر وضعیت نداشته و سبب افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا، نشده است.

سرپرست وزارت صحت، از دانش‌آموزان و دانشجویان، خواست تا نکات بهداشتی، به ویژه استفاده از ماسک را رعایت کنند تا این گونه، از افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان، جلوگیری شود.

آقای عثمانی، از رسانه‌ها و مردم خواست تا ترس و وحشت از موج دوم کرونا را ترویج نکنند. او، اطمینان داد که در صورت آغاز موج دوم کرونا، وزارت صحت، آمادگی لازم برای عرضه‌ی خدمات صحی در مرکز، ولایت‌ها و روستاها را بهتر از گذشته دارد.

گفتنی است که بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی وزارت صحت، تا اکنون، ۳۹۴۲۲ نفر در افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این میان، ۱۴۶۶ نفر جان باخته اند و ۳۲۸۷۹ نفر دیگر، بهبود یافته اند.