احمد مسعود: در حال حاضر تنها گزینه‌ی مناسب، جنگ با طالبان است

عصمت امین
احمد مسعود: در حال حاضر تنها گزینه‌ی مناسب، جنگ با طالبان است

احمد مسعود، رهبر جبهه‌ی مقاومت ملی افغانستان، می‌گوید که هرچند جنگ راه‌حل نیست؛ اما تأکید می‌کند که در حال حاضر تنها گزینه‌ی پیش‌روی او، جنگ با گروه طالبان است.

آقای مسعود اخیرا در مصاحبه با شبکه‌ی تلویزیونی العربیه، گفته است که رژیم طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد؛ زیرا این گروه هیچ تلاشی برای بهبود زندگی شهروندان افغانستان و تحکیم ثبات در این کشور انجام نداده‌اند.

او، تأکید کرده است که طالبان از مشارکت و میانجی‌گری کشورهای مسلمان برای بررسی و کمک به حل اختلافات موجود بین‌الافغانی خودداری می‌کنند و از سویی‌هم، آماده‌ی تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان نیستند.

رهبر جبهه‌ی مقاومت ملی از آمادگی نیروهای این جبهه در برابر طالبان نیز، خبر داده و گفته است: «ما در موقعیت دفاع از خود استیم و از داخل و خارج کار می‌کنیم و طالبان از چگونگی ادامه‌ی فعالیت مقاومت در کوهستان‌های افغانستان با وجود سپری‌شدن زمستان سخت متعجب شدند.»

آقای مسعود، با انتقاد از عملکرد طالبان در قبال زنان و دختران، گفته است که این گروه مانع رفتن دختران به مکتب و مانع کار زنان شده است.

او افزوده است که طالبان با خشونت و کشتار مردم و سلب حقوق آموزش زنان، تصویر بدی از اسلام ارائه داده است.

به گفته‌ی او، طالبان حتا نتوانسته اند که بی‌ثباتی را در میان افراد از بین ببرد؛ اختلافات در صفوف آن گروه به‌شدت ادامه دارد و افزون بر آن اختلافاتی بین این جنبش و سایر گروه‌ها نیز وجود دارد.

با این حال، احمد مسعود، تأکید کرده که گرفتن یک دولت آسان است؛ اما اداره و کنترل آن به شدت دشوار است؛ زیرا هر رژیمی مشروعیت خود را از مردم می‌گیرد نه از لوله‌ی تفنگ.