احمدضیا سراج به‌گونه‌ی رسمی سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی شد

صبح کابل
احمدضیا سراج به‌گونه‌ی رسمی سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی شد

احمدضیا سراج، امروز دوشنبه (۱۸ سنبله)، در یک مراسم رسمی، به عنوان سرپرست جدید ریاست عمومی امنیت ملی گماشته شد.

آقای سراج، در این مراسم بر همکاری میان نیروهای امنیتی و دفاعی در راستای مبارزه با تروریزم و تأمین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری پیش ‌رو، تأکید کرد.

او در بخشی از سخنان خود گفت که رهبری تروریستان با استفاده از مکان‌های امنی که در بیرون از کشور دارند، از فقر و تنگ‌دستی جوانان سوءاستفاده کرده و از آن‌ها، در راستای تأمین منافع شخصی و سلیقوی خود شان کار می‌گیرند.

آقای سراج گفت که دشمنان افغانستان به‌گونه‌ی آگاهانه با پوشش جهاد، تلاش می‌کنند که به این کشور آسیب بزنند؛ اما نیروهای امنیتی جلو آن‌ها را خواهند گرفت.

معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی نیز در این مراسم گفت که جنگ نیروهای امنیتی با تروریستان، برای تأمین صلح است.

او گفت: «ما جنگ می‌کنیم که صلح را به دست بیاوریم، صلحی را باید به دست بیاوریم که تمام افغان‌ها باعزت زندگی کنند و نه صلحی که دیگران تحمیل کنند و سبب ایجاد شکاف‌ها در افغانستان شود.»

آقای استانکزی، خطاب به طالبان گفت: «اگر می‌خواهید که خون‌ریزی قطع شود، وقت آن رسیده که به جای این که پشت دروازه‌های دیگران بگردید، بیایید و با حکومت افغانستان گفت‌وگو کنید و به جنگ پایان دهید.»

رییس‌جمهور غنی نیز در این مراسم تأکید کرد که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان نه شکست خورده ‌اند و نه هرگز شکست خواهند خورد؛ زیرا در این‌جا ظرفیت، نیت و اراده وجود دارد.

احمدضیا سراج، در حالی به عنوان سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی گماشته شده است که هفته‌ی پیش، رییس‌جمهور غنی، در پیوند به عملیات نیروهای امنیت ملی در ولایت ننگرهار که گفته می‌شود در نتیجه‌ی آن چهار عضو یک خانواده جان باختند، استعفای معصوم استانکزی را منظور کرد.

آقای غنی همچنان به دادستانی کل دستور داده است تا موضوع کشته شدن چهار عضو یک خانواده در ننگرهار را به گونه‌ی همه‌جانبه، مورد بررسی قرار دهد.