کمیسیون حقوق بشر: خبرنگاران بازداشت‌شده در کندهار هرچه زودتر آزاد شوند

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: خبرنگاران بازداشت‌شده در کندهار هرچه زودتر آزاد شوند

به دنبال بازداشت چهار خبرنگار محلی در ولایت کندهار از سوی نیروهای امنیت ملی، اکنون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، خواستار آزادی هرچه زودتر آن‌ها شده است.

در خبرنامه‌ای که روز جمعه-۸ اسد-، از سوی این کمیسیون منتشر شده، آمده است که امنیت ملی پنج روز پیش، چهار خبرنگار را به اتهام تبلیغ برای دشمن در ولایت کندهار بازداشت کرده؛ اما تا هنوز هیچ اطلاعی در مورد وضعیت آن‌ها در دست نیست.

در خبرنامه، آمده است که نهادهای مسؤول باید در مورد وضعیت امنیتی-حقوقی و سلامت آن‌ها، شفافیت‌سازی و برای مردم آگاهی‌دهی کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است: «هرگونه توقیف و سلب آزادی باید با مجوز مراجع قانونی و رعایت قوانین داخلی و حقوق بین‌المللی و در این مورد، رعایت قانون رسانه‌های همگانی باشد. «هیچ شخصی را نمی‌توان تعقیب، گرفتار و یا توقیف کرد، مگر بر طبق احکام قانون»، آزادی بیان از تعرض مصون است.»

گفتنی است که بسم‌الله وطن‌دوست، قدرت سلطانی و محب عبیدی، کارمندان ‏رادیو صدای ملت و ثنا‌الله صیام، تصویربردار خبرگزاری شینهوا، روز دوشنبه -۴ اسد-، پس از آن در ‏شهر کندهار از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند که به ولسوالی اسپین‌بولدک کندهار ‏رفته و با یکی از فرماندهان این گروه، دیدار و مصاحبه کرده بودند‎.‎

هرچند نهادهای حامی رسانه‌ها، خواهان رهایی فوری این خبرنگاران محلی از بند امنیت ملی ‏شده اند؛ اما وزارت داخله، گفته است که این افراد، به اتهام تبلیغ برای طالبان بازداشت شده اند.

دو روز پس از این رویداد، خبرگزاری شینهوا، در ایمیلی که به روزنامه‌ی صبح کابل، فرستاده بود، اعلام کرد که ثناالله صیام، خبرنگاری که چند روز پیش به اتهام تبلیغ برای ‏طالبان از سوی نیروهای امنیت ملی در کندهار بازداشت شده است، خبرنگار این خبرگزاری نیست ‏و تنها گاهی برای این رسانه، عکس می‌فرستاد.

با این حال کمیسیون حقوق بشر، گفته است که این چهار خبرنگار برای تهیه‌ی گزارش به ولسوالی اسپین‌بولدک کندهار رفته بودند.

هم‌چنان در خبرنامه‌ی این کمیسیون، از حکومت افغانستان خواسته شده است که هرچه زودتر خبرنگاران بازداشت‌شده، آزاد شوند.