‏کمیسیون مستقل حقوق بشر، خواهان برقراری آتش‌بس دایمی در افغانستان شد

صبح کابل
‏کمیسیون مستقل حقوق بشر، خواهان برقراری آتش‌بس دایمی در افغانستان شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته است که هر چه زودتر، با برقراری آتش‌بس دایمی در کشور موافقت کنند.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۲۶ ثور)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر به مناسبت «روز جهانی زندگی صلح‌آمیز در کنار هم» نشر شده، آمده است: «مردم امیدوار بودند که با برقراری آتش‌بس به مناسبت عید، هزینه‌ی انسانی، مادی و معنوی جنگ کاهش یابد، اما چنین نشد و کشتار غیرنظامیان هم‌چنان ادامه یافت.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از طرف‌های درگیر خواسته است که برای نجات نسل‌ امروز و نسل‌های آینده از آفت جنگ، با برقراری آتش‌بس دایمی و حل بحران از طریق گفت‌وگو و اقدامات آشتی‌جویانه، موافقت کنند.

در اعلامیه آمده است که صلح فقط عدم درگیری نیست؛ بلکه روند مشارکتی مثبت و پویایی است که در آن گفت‌وگو تشویق و تعارضات با روحیه‌ی درک متقابل و همکاری حل می‌شود.

این کمیسیون، گفته است که تحقق این آرزو، نیازمند رفع انواع تبعیض و عدم تحمل ‌‌بر اساس نژاد‌، جنس‌، زبان‌، مذهب‌، عقاید سیاسی و یا عقاید دیگری است.

این در حالی است که گروه طالبان، سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کرده بود و دولت افغانستان نیز با آن موافقت کرد.

با این حال، فراد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که در جریان روزهای عید، جنگ‌جویان طالب در ۱۸ ولایت آتش‌بس را نقض کردند. به گفته‌ی آقای امان، در جریان حملات جنگ‌جویان طالب در روزهای عید، ۲۱ غیرنظامی کشته و ۳۳ نفر دیگر زخمی شدند.