کمیسیون مستقل حقوق بشر: هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی، جنایت علیه غیرنظامیان در افغانستان را بررسی کند

صبح کابل
کمیسیون مستقل حقوق بشر: هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی، جنایت علیه غیرنظامیان در افغانستان را بررسی کند

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از سازمان ملل متحد، خواسته است تا یک هیئت حقیقت‌یاب بین‌‎المللی را برای تحقیق در باره‌ی جنایت‌ها علیه غیرنظامیان به ویژه قتل‌های هدف‌مند، حمله بر اقلیت‌های قومی و مذهبی و نهادهای آموزشی، به افغانستان بفرستد.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه -۶ سرطان- از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشر شده، آمده است که حکومت افغانستان، باید از این خواست حمایت و در زمینه‌ی ایجاد این هیئت و آغاز تحقیق، هم‌کاری کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، هم‌چنان گفته است که یک سال از ترور فاطمه ناتاشا خلیل و احمدجاوید فولاد، کارمندان این کمیسیون، گذشته؛ اما تا اکنون، نهادهای مسؤول به درخواست در باره‌ی تحقیق در این باره، شناسایی و پی‌گرد متهمان و تأمین عدالت، هیچ پاسخ قناعت‌بخشی اریه نکرده اند.

این کمیسیون، نسبت به عدم رسیدگی به دادخواست‌های دیگر در باره‌ی قتل‌های هدف‌مند فعالان رسانه‌ای، مدنی و مدافعان حقوق‌بشر از سوی نهادهای مسؤول، ابراز «تأسف» کرده است.

در اعلامیه آمده است که حکومت افغانستان باید پاسخ‌گو باشد و با رویه‌ی معافیت از مجازات، مبارزه‌ی نتیجه‌بخش کند تا از حقوق بشری و شهروندی همه حفاظت همه‌جانبه شود.‌

فاطمه ناتاشا خلیل و احمدجاوید فولاد، کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر بودند که در هفتم سرطان سال گذشته، در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی در مربوطات حوزه‌ی دوازدهم امنیتی شهر کابل، کشته شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x