تیرباران یک جوان ۱۸ ساله‌ی افغان توسط نیروهای مرزی ایران

صبح کابل
تیرباران یک جوان ۱۸ ساله‌ی افغان توسط نیروهای مرزی ایران

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، نشان می‌دهد که یک جوان ۱۸ ساله‌ی افغان، توسط نیروهای مرزی ایران تیرباران شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، روز شنبه (۲۷ ثور)، در رشته تویتی گفته است که این رویداد، به تاریخ هفتم ثور، چهار روز پیش از غرق شدن کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، اتفاق افتاده است.

این کمیسیون، افزوده است که حق کار، مهاجرت و پناهندگی، از حقوق بشری افراد است که نباید از آن محروم شوند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از مقام‌های مرتبط، خواسته است تا عاملان این رویداد را مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار دهند.

این در حالی است که در سوم ثور، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

هیأت حقیقت‌یابی که از سوی حکومت افغانستان ایجاد شده، به تازگی اعلام کرده است که ۱۹ کاگر نجات یافته اند، جسد ۱۲ کارگر پیدا شده و از سرنوشت ۱۵ نفر نیز تا کنون هیچ خبری نیست.

با این حال، وزارت خارجه، اعلام کرده است که هیأت مشترک افغانستان و ایران، بررسی‌هایش را در مورد چگونگی قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، آغاز کرده است.

سخن‌گوی این وزارت، گفته است که در نتیجه‌ی مذاکرات میان افغانستان و ایران به منظور یافتن حقایق در مورد قتل کارگران افغان، توافق شده تا کمیساری‌های سرحدی دو کشور، تحقیقات خود را در محل رویداد آغاز کنند.

به گفته‌ی آقای هیواد، آغاز تحقیقات و یافتن حقایق، چگونگی رویداد را مشخص و زمینه‌ی تأمین عدالت را فراهم خواهد کرد.

این نخستین برخورد خشونت‌آمیز پولیس مرزی ایران با مهاجران افغان نیست؛ پیش از این نیز بارها، پولیس مرزی این کشور، رفتارهای خشونت‌آمیزی با مهاجران افغان داشته است که در برخی موارد، به مرگ مهاجران نیز انجامیده است.