کمیسیون حقوق‌بشر: قاتلان «فرخنده» باید شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند

صبح کابل
کمیسیون حقوق‌بشر: قاتلان «فرخنده» باید شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، در پنجمین سالیاد کشته شدن «فرخنده»، می‌گوید که عاملان اصلی این رویداد باید شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

فرخنده‌، پنج سال پیش از سوی یک مولوی، متهم به سوزاندن قرآن  شد و از سوی مردان خشم‌گین با سنگ، مشت و لگد ابتدا کشته و پس از آن جسدش سوزانده شد.

در خبرنامه‌ی که امروز چهارشنبه (۲۸ حوت)، از سوی کمیسیون حقوق‌بشر به نشر رسیده، آمده است: «شماری دست به جنایت ضد حقوق و ارزش‌های بشری زدند، آنان حق حیات «فرخنده»، را سلب کردند و به کرامت انسانی و حق آزادی و امنیت شخصی او تجاوز کردند؛ اما سوگمندانه ‌هنوز عدالت ‌بر‌ آن‌ها اجرا نشده است. تمام افرادی که در این جنایت به گونه‌ی مستقیم سهم و نقش داشتند، باید شناسایی می‌شدند و مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار می‌گرفتند.»

کمیسیون حقوق‌بشر تأکید کرده است، تمامی افرادی که در قتل فرخنده مستقیما نقش داشتند و افسرانی که غفلت وظیفه‌ای کرده بودند، باید مطابق قانون مجازات شوند.

این کمیسیون هم‌چنان از نهادهای عدلی و قضایی خواسته است که به مردم افغانستان، نهادهای حقوق‌بشری و جامعه مدنی در مورد مجازات افراد متهم و سربازانی که غفلت وظیفه‌ای کردند، توضیح دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x