کمیسیون حقوق بشر خواهان شناسایی عاملان حمله‌ها در کابل و ننگرهار شد

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر خواهان شناسایی عاملان حمله‌ها در کابل و ننگرهار شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله‌های تروریستی بر شفاخانه‌ی صد بستر دشت‌برچی کابل و مراسم تشییع جنازه در ننگرهار را محکوم کرده است.

در اعلامیه‌ای که پس از چاشت روز چهارشنبه (۲۴ ثور)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، آمده است که هدف قراردادن تأسیسات عامه و صحی و اجتماع مردمی، براساس حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی، به‌ویژه بر بنیاد کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و اساس‌نامه‌ی محکمه‌ی جزایی بین‌المللی، از مصداق‌های آشکار جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت است.

این کمیسیون، از دولت افغانستان خواسته است تا عاملان این حمله‌ها را شناسایی کرده و زیر تعقیب عدلی قرار دهد.

در اعلامیه، تأکید شده است، افرادی که پیش از این نیز به اتهام جرایم جنگی بازداشت شده‌اند، باید محاکمه شوند.

هرچند بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، در نتیجه‌ی حمله‌ی تروریستی بر شفاخانه صدبستر دشت برچی کابل، ۱۴ نفر به شمول ۱۱ زن، ۱ مرد و ۲ کودک کشته و ۱۶ تن دیگر به شمول پنج کودک و پنج زن زخمی شده‌اند؛ اما بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صحت، در این رویداد، ۲۴ غیرنظامی کشته و ۱۶ نفر زخم برداشته اند.

از سویی هم، روز گذشته، در نتیجه‌ی انفجار و حمله‌ی انتحاری در مراسم تشییع جنازه در ولسوالی خیوه‌ی ولایت ننگرهار، بیش از ۲۴ غیرنظامی کشته شدند و ۶۸ نفر دیگر به شمول دو کودک زخم برداشتند.

این در حالی است که رییس‌جمهور غنی، در واکنش به این حملات، به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده تا حالت تهاجمی اختیار کنند.