کمیسیون حقوق بشر: در ۱۰ روز نخست ماه رمضان ۴۳ غیرنظامی کشته شده‌اند

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: در ۱۰ روز نخست ماه رمضان ۴۳ غیرنظامی کشته شده‌اند

کمیسیون مستقل حقوق بشر، اعلام کرده است که در جریان ۱۰ روز نخست ماه رمضان، ۴۳ غیرنظامی در افغانستان جان باخته‌اند.

گزارشی که روز پنج‌شنبه (۱۸ ثور)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، نشان می‌دهد که با آغاز ماه رمضان، میزان خشونت‌ها کاهش نیافته و در جریان ۱۰ روز نخست این ماه، ۴۳ غیرنظامی به شمول ۳ زن و ۲ کودک جان باخته‌اند و ۷۳ غیرنظامی دیگر به شمول ۱۹ زن و ۱۸ کودک، زخم برداشته‌اند.

بر اساس این گزارش، انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای، ترور، حملات هدفمند، حملات راکتی و حملات انتحاری در ولایت‌های کابل، غزنی، لوگر، کندهار، پکتیا و هلمند، از عوامل عمده‌ی تلفات غیرنظامیان بوده است.

در گزارش آمده است که در این حملات، افزون‌ بر تلفات نظامی طرف‌های درگیر، ‌‌اصول و قواعد اساسی حقوق بین‌الملل بشر‌دوستانه‌ به گونه‌ی مکرر نقض شده است.

این گزارش، نشان می‌دهد که گروه طالبان‌، عامل تلفات ‌۶۸ غیرنظامی به شمول ‌۲۹ کشته و ۳۹ زخمی‌ بوده است. هم‌چنان، نیروهای طرفدار دولت نیز عامل تلفات ‌۱۶ غیرنظامی به شمول ۱ یک کشته و ۱۵ زخمی‌ بوده است. از سویی هم، افراد نامعلوم نیست مسؤول تلفات ۳۲ غیرنظامی به شمول ۱۳ کشته و ۱۹ زخمی بوده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، تلفات غیرنظامیان را نگران‌کننده خوانده و از طرف‌های درگیر خواسته است که به احترام ماه ‌رمضان و به خاطر بحران ناشی از ویروس کرونا‌، ‌خشونت‌ها را متوقف کنند.

این در حالی است که وزارت داخله، روز شنبه (۱۳ ثور)، اعلام کرده بود که از ماه حوت سال گذشته به این طرف، در نتیجه‌ی حملات هراس‌افگنان طالب، ۳۷۸ غیرنظامی جان باخته اند و ۵۹۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

هرچند دولت افغانستان و کشورهای خارجی بارها خواهان کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان شده‌اند، اما این گروه تا کنون به این درخواست پاسخ مثبت نداده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x