شهرزاد اکبر: آزادی زندانیان به عنوان پیش‌شرط معمول نیست

صبح کابل
شهرزاد اکبر: آزادی زندانیان به عنوان پیش‌شرط معمول نیست

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نسبت به بی‌توجهی به جوانب حقوق‌بشری آزادی زندانیان، ابراز نگرانی کرده و گفته است که آزادی زندانیان به عنوان پیش‌شرط معمول نیست.

بانو اکبر، جمعه(۱۷ اسد)، در برگه‌ی تویترش نوشته است که بی‌توجهی نسبت به جوانب حقوق‌بشری آزادی زندانیان، می‌تواند عواقب نگران‌کننده‌ای برای عدالت قربانی‌محور، در روند صلح داشته باشد.

او از اعضای لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح خواسته است که حقوق قربانیان جنگ و موضوعات حقوق‌بشری زندانیان را در مباحث شان جدی بررسی کنند.

رییس کمیسیون حقوق بشر، گفته است: «بحث آزادی/ تبادله‌ی زندانیان انگیزه‌ ایجاد کرد تا من در مورد تجربه‌های روند صلح در کشورهای دیگر بخوانم. هرچند عفو گسترده، به جز در مورد جرایم علیه بشریت و جرایم جنگی در روند صلح معمول است؛ اما این در پایان جنگ و خشونت‌ اتفاق می‌افتد.»

بانو اکبر، تأکید کرده است که گزینه‌ها فقط آزادی و یا عدم آزادی نیست. آزادی‌های مشروط نیز معمول است.

به گفته‌ی او، آزادی‌های بدون قید و شرط به تقویت فرهنگ معافیت کمک می‌کند و سبب افزایش تنش‌هایی در زندان‌ها خواهد شد.«بی‌توجهی آشکار به مسایل حق‌العبدی و حقوق قربانیان است و پیش‌زمینه‌ی بدی برای ادامه‌ی روند ایجاد می‌کند.»

این درحالی است که رییس‌جمهور غنی، به منظور بحث و مشوره در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی طالب که پیش از این گفته بود، صلاحیت آزادی آن‌ها را ندارد، لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را برگزار کرده است.

رییس‌جمهور غنی، در روز نخست لویه‌جرگه‌ی مشورتی، گفت که طالبان، وعده سپرده اند که سه روز پس از آزادی این ۴۰۰ زندانی، گفت‌وگوهای مستقیم را با حکومت افغانستان آغاز می‌کنند.