کمیسیون حقوق بشر: عاملان حمله‌ی هوایی در تخار باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: عاملان حمله‌ی هوایی در تخار باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند

کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان، گفته است که ۱۲ کودک در نتیجه‌ی حمله‌ی هوایی نیروهای دولتی در ولایت تخار کشته شده اند.

در اعلامیه‌‌ای که روز جمعه (۲ عقرب)، از سوی این کمیسیون به نشر رسیده، آمده است که بر اساس معلومات، در این حمله، ۱۸ کودک دیگر که مصروف درس‌های دینی در مسجد بودند، زخمی شده اند.

بر بنیاد یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله‌ی هوایی نیروهای ارتش زمانی رخ داده است که گروهی از تروریستان طالب از منطقه عبور می‌کردند.

از سویی هم بر اساس اعلامیه کمیسیون، در نتیجه‌ی فیر راکت از سوی طالبان در بازار شرین‌تگاب ولایت فاریاب نیز، ۴ کودک کشته و ۷ نفر دیگر زخمی شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر، افزایش تلفات غیرنظامیان به ویژه کودکان و زنان را محکوم کرده و گفته است که باید علامان این رویدادها شناسایی و مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار بگیرند.

در اعلامیه آمده است: «کمیسیون، از مسوولان حکومتی می‌خواهد که با شهروندان مدعی نقض حقوق‌بشری مردم با گفتار و رفتار تهدیدآمیز برخورد نکنند؛ به جای آن، چنین قضایایی بررسی و در باره‌ی آن‌ها به ‌گونه‌ی همه‌جانبه تحقیق شود و نتایج آن را به‌گونه‌ی مستند و اقناع‌کننده در اختیار افکار عمومی قرار بدهند.»

این در حالی است که مقام‌های محلی در ولایت تخار روز پنج‌شنبه (۱ عقرب) اعلام کردند که در نتیجه‌ی  یک حمله‌ی هوایی اشتباهی بر مدرسه‌ای در ولسوالی بهارک این ولایت، ۱۲ کودک جان باخته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده ‌اند.