کشته‌شدن فرد شماره دوم القاعده در غزنی؛ غنی: رابطه‌ی طالبان با شبکه‌های تروریستی پا برجا است

صبح کابل
کشته‌شدن فرد شماره دوم القاعده در غزنی؛ غنی: رابطه‌ی طالبان با شبکه‌های تروریستی پا برجا است

رییس‌جمهور غنی، کشته‌شدن ابومحسن المصری، مسوول شبکه‌ی القاعده در شبه‌قاره‌ی هند توسط نیروهای امنیتی در غزنی را دست‌آورد بزرگی خوانده است.

آقای غنی، روز یک‌شنبه (۴ عقرب)، در بیانیه‌ای گفت که کشته‌شدن عضو مهم شبکه‌ی القاعده از سوی نیروهای امنیتی، ثابت کرد که تهدید تروریزم و رابطه‌ی طالبان با شبکه‌های تروریستی، هنوز هم پا برجا است.

به گفته‌ی او، گروه طالبان باید به مردم و دولت افغانستان و جامعه‌ی بین‌المللی ثابت کند که رابطه اش را با شبکه‌ی القاعده و سایر گروه‌های تروریستی قطع می‌کند، از جنگ و خشونت دست می‌کشد و با پذیرفتن آتش‌بس دایمی، زمینه‌ی تامین صلح پایدار را در این کشور فراهم می‌کند.

آقای غنی، تاکید کرده است که دولت افغانستان، متعهد به مبارزه با تروریزم است و اجازه نمی‌دهد که افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه تروریستان مبدل شود. «ماموریت مشترک ما با متحدین بین‌المللی به هدف از بین بردن تروریزم تا دفع کامل این تهدید، ادامه خواهد داشت.»

ریاست عمومی امنیت ملی، شنبه‌‌شب (۳ عقرب)، اعلام کرد که ابومحسن المصری، فرد شماره دوم و فرمانده‌ی ارشد شبکه‌ی القاعده در شبه‌قاره‌ی هند، در ولایت غزنی کشته شده‌ است.

از سویی هم، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله، در تویتی گفته است که کشته‌شدن یک عضو کلیدی و مهم شبکه‌ی القاعده، نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی نزدیک طالبان با گروه‌های تروریستی و فعالیت و اقدامات مشترک آن‌ها در برابر حکومت و مردم افغانستان است.

بر اساس توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، این گروه متعهد شده که رابطه اش را با شبکه‌ی القاعده و سایر گروه‌های تروریستی قطع کند.