وزارت خارجه: جامعه‌ی جهانی گروه طالبان را وادار به پذیرش آتش‌بس کند

صبح کابل
وزارت خارجه: جامعه‌ی جهانی گروه طالبان را وادار به پذیرش آتش‌بس کند

وزارت خارجه، از گزارش اخیر «گروه تحلیل و نظارت از تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد» در باره‌ی ادامه‌ی روابط طالبان با شبکه‌ی القاعده، استقبال کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۱۹ دلو)، از سوی وزارت خارجه نشر شده، آمده است که دولت افغانستان ضمن استقبال از یافته‌های این گزارش، بر موضع برحق خود مبنی بر عدم پابندی طالبان به تعهداتی که کرده‌اند، تاکید می‌کند.

در اعلامیه آمده است: «از شرکای بین‌المللی، به ‌شمول سازمان ملل، می‌خواهیم که طالبان و حامیان‌شان را وادار به پذیرش آتش‌بس، ختم قتل‌های هدف‌مند و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی کنند، تا زمینه برای گفت‌وگوهای معنادار صلح و دست‌یابی به راه حل سیاسی به ‌منظور برقراری صلح پایدار در افغانستان فراهم شود.»

گفتنی است که چند روز پیش، گروه تحلیل و نظارت از تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، گزارشی را منتشر کرد که در آن از ادامه‌ی روابط طالبان با شبکه‌ی القاعده و سایر گروه‌های تروریستی پرده برداشته شده‌است.

بر اساس این گزارش، رابطه‌ی طالبان با القاعده، داعش و برخی از گروه‌های تروریستی دیگر، هنوز هم پابرجا و محکم بوده و کشته‌شدن چندین فرمانده‌ی القاعده به ‌شمول حسام عبدالرئوف، معروف به ابومحسن المصری، در مناطق زیر کنترل طالبان، گواه این ادعا است.

در این گزارش، هم‌چنان از تهدیدات و هماهنگی میان طالبان پاکستان، گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و گروه جهاد اسلامی که با صد جنگ‌جوی فعال تحت حمایت و کنترل طالبان در ولایت‌های فاریاب و کندز فعالیت دارند،‌ نیز یادآوری شده است.

گروه تحلیل و نظارت از تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، با اشاره به یافته‌های این گزارش، وضعیت در افغانستان را چالش برانگیز و در معرض تهدیدهای گروه‌های تروریستی دانسته است.